Hlavní navigace

Český rozhlas získal 100 tisíc nových poplatníků

[Tisková zpráva] Měsíc po mimořádném oslovení domácností v České republice získal Český rozhlas více než 100 tisíc nových poplatníků. Vyplývá to z průběžného hodnocení akce, při které bylo rozesláno 750 tisíc dopisů v s výzvou k přihlášení se k platbě rozhlasových poplatků.

Sdílet

„Z reakcí na tuto akci je znát, že neplatící domácnosti se chtějí vyhnout dalším úkonům zákonného vymáhaní. Po zpracování všech reakcí můžeme pokračovat v dalším vymáhání, postupovat přesněji a zároveň striktněji,“ řekl dnes vedoucí oddělení poplatků Českého rozhlasu Ondřej Beran. Domácnosti na výzvu reagují i oznámením o placení za domácnost například z jiné adresy či čestným prohlášením o nedržení rozhlasového přijímače.

Dopis s výzvou pro domácnosti rozeslal Český rozhlas na počátku září. Dokument obsahuje základní informace o placení rozhlasových poplatků a formulář, kterým je možné rychle a jednoduše tuto zákonnou povinnost vyřídit. Vyplněním formuláře lze oslovenou domácnost k placení poplatku přihlásit nebo čestně prohlásit skutečnost, že domácnost rozhlasový přijímač nevlastní.

Seznam oslovených osob vznikl ve spolupráci s Českou poštou a využitím datových souborů odběratelů elektřiny získávaných podle zákona č. 348/2005 Sb.,O televizních a rozhlasových poplatcích, od dodavatelů elektřiny. Osoby, které obdržely výzvu, přestože jejich domácnost rozhlasový poplatek již hradí, na formuláři uvádí variabilní symbol, pod kterým rozhlasový poplatek hradí. Formulář je možné nejen odeslat přímo Českému rozhlasu, ale také zanechat na kterékoliv přepážce České pošty, která tyto formuláře bude přijímat do konce listopadu 2006.