Hlavní navigace

Český Telecom dostal další licenci na vysílání digitální televize

[Tisková zpráva] Licenci na krátkodobé experimentální vysílání digitální televize (DVB-T) získal ČESKÝ TELECOM, a.s., prostřednictvím své dceřiné společnosti OMNICOM Praha, spol. s r.o. V rámci zkušebního vysílání bude společnost nabízet programy hudební televize Óčko a TOP TV, během několika dnů se připojí také brněnské televize TVb 1.

Sdílet

„Licenci pro experimentální vysílání jsme obdrželi na šedesát dnů od jeho zahájení, to je ode dneška, 6. března 2006, s tím, že potrvá nejdéle do spuštění řádného digitálního vysílání na základě licenčního řízení v multiplexu C,“ uvedl Miroslav Hořejší, zástupce výkonného ředitele společnosti OMNICOM.

Michal Žilka, výkonný ředitel pro služby obsahu a business development ČESKÉHO TELECOMU doplnil: „zkušebním vysíláním bychom rádi aktivně využili období čekání na udělení licence pro řádné komerční vysílání v systému DVB-T a otestovali kvalitu přenosu digitálního signálu a interaktivní aplikace včetně nově připravovaných.“

Mezi největší výhody digitální televize patří vynikající kvalita obrazu a zvuku. Nezanedbatelná je rovněž možnost přijímat větší počet kanálů. Ve spojení se službami ČESKÉHO TELECOMU pak v budoucnu především dalších interaktivních možností, jako je například on-line sázení, hlasování, TV learning, TV government, TV banking, hry, chat, interaktivní reklama, e-mail, SMS a podobně.

Systém DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) se od systému analogového liší způsobem přenosu televizního signálu, který je v systému DVB-T po celé přenosové trase (ze studia až k televiznímu divákovi) přenášen v digitální podobě.

Digitální televizní vysílání lze přijímat v místě pokrytí i na stávající anténní systém. Televizní přijímač musí být pro příjem digitálního signálu vybaven dekodérem (pro konverzi z DVB-T na PAL). Pokud není, musí být doplněn o tzv. set-top box, který se zapojuje mezi TV přijímač a anténu. Zpětný kanál, který je nezbytný pro používání některých interaktivních aplikací, je rovněž realizován přímo televizním přijímačem nebo set-top boxem s logem MHP (Multimedia Home Platform) prostřednictvím ADSL připojení nebo telefonní linky. Digitální televizní signál lze přijímat i na počítači prostřednictvím speciálních karet pro příjem DVB-T signálu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).