Hlavní navigace

ČESKÝ TELECOM UVOLNÍ 150 MILIÓN KORUN NA ROZVOJ VYSOKORYCHLOSTNÍHO INTERNETU V ČR

[Tisková zpráva] ČESKÝ TELECOM, člen skupiny Telefónika, se rozhodl investovat dalších 150 miliónů korun do rozvoje vysokorychlostního připojení v České republice. Prostředky budou směřovat do výstavby nových technologických prvků v síti. Současná investice má umožnit kvalitnější a rychlejší připojení škol, knihoven a dalších veřejných zařízení i v těch nejodlehlejších částech země.

Sdílet

Hlavním cílem investice ČESKÉHO TELECOMU je zvýšení dostupnosti služeb na bázi ADSL občanům a rozšíření počtu lokalit, kde je rychlý internet dostupný. „Chceme v České republice co nejdříve dosáhnout penetrace vysokorychlostního připojení ve výši 98 procent,“ informoval Jaime Smith Basterra, generální ředitel ČESKÉHO TELECOMU.

Investice ve výši 150 milionů korun by měla být konkrétně namířena do vybudování nových spojovacích prvků v síti, tzv. DSLAMů. Největší český telekomunikační operátor tak z vlastních zdrojů hodlá přispět k naplnění záměru projektu, do kterého je zapojen společně s Ministerstvem kultury, Ministerstvem informatiky a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Tento projekt má za cíl vybudovat komplexní celorepublikovou síť vysokorychlostního přístupu k internetu.

Podle schváleného harmonogramu je stanoveno připojení poslední školy či knihovny na den 15. října 2006, nicméně velká část lokalit bude umožňovat připojení již před začátkem prázdnin. Ve srovnání s rokem 2005, kdy bylo postaveno celkově necelých 1 200 DSLAMů, znamená tento jedinečný projekt zcela vytěžující interní i externí příslušné lidské zdroje, stavbu více než 700 DSLAMů v průběhu pěti měsíců.

„V této fázi rozvoje vysokorychlostního internetu chceme pokrýt i ty vesnice a vesničky se školami a knihovnami, kde dosud nebylo možné rychlé připojení zavést ani přes alternativní technologie. Budeme se snažit přivést do těchto obcí co možná nejrychlejší služby, nejlépe pak připojení 4 Mb/s, “ říká Smith.

Vedení ČESKÉHO TELECOMU předpokládá, že konečná cílová částka potřebná na vybudování kompletní sítě bude několikanásobně vyšší než aktuálních 150 miliónů korun. Vedle této investice, která pro uživatele znamená významné rozšíření dostupnosti i zlepšení parametrů připojení, bude totiž současně nutné posílit samotnou průchodnost páteřní sítě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).