Účelem těchto aktivit ČTÚ je zapojit se do spolupráce v oblasti regulace spamu. „Rádi bychom také zahájili společné projekty, které pomohou otázky nevyžádaných obchodních sdělení řešit v souladu s mezinárodními aktivitami a závěry OECD a ITU (www.oecd-antispam.org/, www.stopspamalliance.org/)“ vysvětlil předseda Dvořák.
K tématu legislativy, vzdělávání a technickým řešením ochrany proti spamu vystoupili vedle zástupců ČTÚ, ÚOOÚ také lektoři ze společností Microsoft, Cisco a Askenet. O výsledcích a činnosti v této oblasti bude ČTÚ informovat na svých webových stránkách (www.ctu.cz).
Počet nevyžádaných obchodních sdělení zasílaných do e-mailových schránek nebo formou SMS na mobilní telefon stále stoupá, dle průzkumu Symantecu tvoří spam 54 % veškeré elektronické pošty. Jiné výzkumy (Postini, Ironport) uvádí čísla mnohem vyšší, podle nich je 9 z 10 e-mailů nevyžádanou poštou.
V České republice reguluje nevyžádaná obchodní sdělení zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Za zasílání spamu zákon umožňuje udělit sankci ve výši až 10 000 000 Kč. Orgánem pověřeným výkonem dozoru nad dodržováním ustanovení zákona, která se týkají nevyžádaných obchodních sdělení, je Úřad pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz).