Hlavní navigace

ČESKÝ TÝDEN VE VYSÍLÁNÍ EVROPSKÉHO RÁDIA PRO BĚLORUSKO

[Tisková zpráva] Mezinárodní projekt na podporu přístupu běloruských občanů k informacím vysílá s podporou České republiky již více než dva roky

Sdílet

V týdnu od 19. do 23. května probíhají ve vysílání Evropského rádio pro Bělorusko, mezinárodního rozhlasového projektu se sídlem ve Varšavě, pod názvem „Čechia! Attention!“ dny české kultury. Kromě informací o České republice stanice posluchačům nabízí možnost se zúčastnit každodenních soutěží o ceny i závěrečné akce v Minsku.

„Kromě finanční podpory se snažíme hledat i další možnosti, jak pomoci rozvoji tohoto projektu a od vysílání české hudby jsme došli až k myšlence týdne české kultury. Věříme, že podobné akce, které jiná média v Bělorusku nenabízejí, přispějí k dalšímu rozšíření popularity Evropského rádia mezi běloruskými posluchači a také ještě více podpoří již tak velmi pozitivní vnímání České republiky občany Běloruska.

Domníváme se také, že vzhledem k podílu běloruské, západoevropské i středoevropské hudby ve vysílání je již dnes Evropské rádio pro Bělorusko v evropském měřítku co do hudebního formátu unikátním projektem,“ uvádí Jan Ruml, předseda sdružení Občanské Bělorusko, které je za Českou republiku partnerem projektu. Významnou finanční a další podporu Evropskému rádiu pro Bělorusko od chvíle vzniku tohoto projektu poskytuje Program transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky (www.mzv.cz/tran­sformace), mezi další klíčové donory patří vlády a nadace ze Spojených států, Dánska, Švédska, Nizozemí a Kanady.

Cílem projektu je poskytovat běloruským občanům, kteří mají v současnosti omezený přístup k nezávislým médiím, objektivní informace o dění v Bělorusku i Evropě. Stanice je zaměřena na mladé posluchače (18 – 35 let), proto kromě zpravodajství a publicistiky v běloruštině nabízí kvalitní hudební program (včetně české hudby) a podílí se na řadě akcích zaměřených na podporu běloruských nezávislých kapel. Evropské rádio pro Bělorusko funguje již více než dva roky a v současnosti vysílá nepřetržitě přes satelit (satelity Hotbird a Sirius), na internetu (www.euroradio.fm – nepřetržitý streaming, online rozhovory a možnost stahování zpráv a pořadů včetně videozáznamů) a na velmi krátkých vlnách (FM) na části běloruského území.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).