Hlavní navigace

CESNET bude zastupovat Národní gridovou infrastrukturu ČR

[Tisková zpráva] Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky určilo sdružení CESNET reprezentantem národní gridové infrastruktury (NGI) ve všech mezinárodních strukturách, v nichž bude česká NGI působit. Klíčovým mezinárodním projektem v této oblasti je European Grid Initiative – Design Study (EGI_DS), jehož cílem je definovat podmínky vzniku dlouhodobě udržitelné celoevropské gridové infrastruktury a současně zahájit realizaci tohoto návrhu. Sdružení CESNET se už začátkem letošního roku stalo koordinátorem projektu EGI_DS a funkcí hlavního řešitele projektu (Project Director) byl pověřen vedoucí gridových výzkumných aktivit sdružení Luděk Matyska.

Sdílet

EGI_DS je koncepční projekt, který přináší nový organizační model panevropské gridové infrastruktury, jenž má zajistit součinnost mezi jednotlivými národními gridovými aktivitami. V současnosti je do projektu zapojeno 42 národních gridových infrastruktur. Celý koncept EGI je postaven na existenci národních gridových iniciativ (NGI, National Grid Initiative), které podobně jako národní sítě pro vědu a výzkum (NREN, National Research and Education Network) mají odpovídat za koordinaci gridů na národní úrovni. Právě NGI by měly být základními stavebními kameny celoevropské gridové infrastruktury.

Projekt EGI_DS byl zahájen v září 2007 za účasti devíti partnerů: Univerzity v Linci (Rakousko) a sdružení DFN (Německo), CCLRC (Velká Británie), INFN (Itálie), GRNET (Řecko), INRIA (Francie), CERN (Švýcarsko), CSC (Finsko) a CESNET (Česká republika). Projekt posléze vytvořil svůj Policy Board, v němž jsou zastoupeny všechny země, které mají zájem zapojit se do budování dlouhodobě udržitelné gridové infrastruktury. Každá země je tak v Policy Board reprezentována zástupcem buď existující, nebo ustavované NGI. Díky tomu může Policy Board vystupovat jako formální reprezentant všech evropských zemí a jejich gridových zájmů. Vedle role oficiálního koordinátora projektu EGI_DS vystupuje CESNET i jako oficiální národní gridová iniciativa (NGI) v České republice. V polovině května letošního roku CESNET vyzval ostatní národní NGI, které se hlásí k iniciativě EGI, k podpisu dokumentu Letter of Intent a následně dokumentu Memorandum of Understanding (http://web.eu-egi.eu/news/), na jejichž základě by se iniciativa EGI měla rozvíjet s ještě větší celoevropskou dynamikou, než tomu bylo dosud.

Více informací o iniciativě EGI najdete na http://web.eu-egi.eu/.