Hlavní navigace

CESNET Conference 2006 byla svědkem první videokonference v high-definition kvalitě v České republice

[Tisková zpráva] Praha / V průběhu mezinárodní odborné konference CESNET Conference 2006, kterou u příležitosti desátého výročí svého založení uspořádalo ve dnech 7. a 8. března v Praze sdružení vysokých škol a Akademie věd ČR CESNET, byla realizována unikátní videokonference při použití videa ve velmi vysoké (high-definition, HD) kvalitě. Jednalo se o vůbec první veřejnou demonstraci videokonference tohoto typu v České republice a o jednu z prvních v rámci Evropy.

Sdílet

Přednášková místnost Univerzity Karlovy v Celené ulici, vybavená zapůjčeným prototypem HD projektoru s plným HD rozlišením 1920×1080, byla propojena přes akademické vysokorychlostní sítě s pracovištěm Research Channel v Seattlu (USA, stát Washington). I když bylo nutno HDV (High Definition Video) data komprimovat, byla více než půlhodinová přednáška mezi oběma místy přenášena datovým tokem 25 Mb/s.

Na CESNET Conference 2006 se do Prahy sjely špičky internetového výzkumu. Na pozvání sdružení CESNET, které buduje a rozvíjí národní síť pro výzkum a vzdělávání CESNET2, přijelo přes sto odborníků z patnácti zemí Evropy a také ze Spojených států. Hlavními tématy byly optické sítě, síťový middleware, monitoring sítí, gridy a síťové aplikace.

Celý průběh konference byl živě vysílán do Internetu ve formátech RealMedia, WindowsMedia a také pomocí technologie MediaSite. Záznam konference bude k dispozici v brzké době jak ve standardní, tak i v high-definition kvalitě na adrese http://videoser­ver.cesnet.cz/vi­deoarchiv.php.