Výpočetní centrum KEK nebylo vybráno náhodou. Sdružení CESNET s touto renomovanou institucí dlouhodobě spolupracuje, a to díky tomu, že národní výzkumná síť CESNET2 je prostřednictvím panevropské sítě GÉANT připojena na nejmodernější japonskou síťovou infrastrukturu SINET3.
Japonští kolegové pomáhali s přípravou přenosu od letošního srpna. Vlastní přenos zhlédli jak specialisté z KEK, tak lékaři z Institutu klinické medicíny při Univerzitě Tsukuba. V neformální diskusi po skončení přenosu japonští účastníci akce ocenili neobyčejnou zkušenost primáře Jana Schramla a také fakt, že Česká republika je v oblasti robotických operací tak daleko.
Obdobné přenosy spolu CESNET a Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem uskutečnily letos v červnu a v říjnu. V prvním případě putoval datový tok do pražského sídla sdružení CESNET, ve druhém případě do areálu brněnského výstaviště na 5. ročník Mezinárodního kongresu miniinvazivní a robotické chirurgie. On-line přenosy byly zprostředkovány 10gigabitovým spojem v rámci standardní infrastruktury národní výzkumné sítě CESNET2. Datové toky dosahovaly během přenosů rychlosti přibližně 2,5 Gb/s a zpoždění signálu přidané přenosovým zařízením bylo menší než 1 ms. Spolu s nevyhnutelným zpožděním šíření signálu v síti dosahovalo celkové zpoždění při přenosu do Brna přibližně 3 ms a při přenosu do Japonska asi 150 ms, což umožňovalo sledování téměř v reálném čase.
Speciální přenosové zařízení pro realizaci streopřenosu ve formátu 3D Full HD vyvinul CESNET v průběhu svého výzkumného záměru Optická síť národního výzkumu a její nové aplikace. Pro zobrazení přenesených dat využívá stereoprojektor F10 AS3D Projection Design, který CESNET pořídil pro potřeby těchto experimentů. Použité řešení umožňuje přenášet současně až čtyři 3D HD signály v každém směru.
Přenosy ve formátu 3D Full HD nastiňují možnosti využití této technologie přímo při chirurgických výkonech, ale i při studiu stávajících i budoucích lékařů. Podobné přenosy může sdružení CESNET v blízké budoucnosti realizovat ve spolupráci se kteroukoli z dvaceti tuzemských nemocnic, které sídlí ve městech, jež jsou připojena na DWDM síť sdružení CESNET. Vážně se o podobné projekty zajímají například nemocnice v Olomouci nebo Hradci Králové.
Více o robotu da Vinci na http://biomed.brown.edu/Courses/BI108/BI108_2005_Groups/04/davinci.html
Více o KEK na http://www.kek.jp/intra-e/index.html
Více o síti SINET3 na http://www.sinet.ad.jp/?set_language=en
Více o Univerzitě Tsukuba na http://www.tsukuba.ac.jp/english/research/index.html
Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR.. V současnosti je financováno především z prostředků vládní Rady pro výzkum a vývoj a z prostředků svých členů. Sdružení se zabývá výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní multigigabitovou optickou síť CESNET2 určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v projektu budování panevropské sítě GÉANT a podílí se aktivně na jeho realizaci. Kromě jiného se zabývá využitím vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak i asynchronně formou streamingu.
Více na www.cesnet.cz.