Hlavní navigace

CESNET se stal oficiálním partnerem iniciativy Global Lamda Integrated Facility

[Tisková zpráva]

Sdílet

CESNET se stal oficiálním partnerem iniciativy Global Lamda Integrated Facility

Praha, 6. 5. 2004 – Sdružení CESNET se stalo oficiálním přidruženým členem projektu Global Lambda Integrated Facility (GLIF), globální experimentální síťové iniciativy zaměřené na podporu vývoje nejnáročnějších vědeckých a výzkumných aplikací. GLIF se skládá z mnoha gigabitových optických tras (zvaných lambda okruhy) pokrývajících Severní Ameriku, Evropu a Asii. Jeho hlavním cílem je vytvořit síť, která obslouží aplikace s extrémními přenosovými nároky.

Aby síť GLIF vyhověla těmto požadavkům, funguje jinak než běžný Internet. Dynamicky přiděluje aplikacím vyhrazené optické trasy – účastníci si mohou naplánovat, že v určité době potřebují okruh mezi stanovenými body a síť jim ho zaručí. Vzhledem k tomu, že tato situace připomíná plánování a přidělování prostředků v distribuovaných výpočetních systémech (gridech), snaží se architekti GLIF použít analogické metody. Proto se o dostupných vlnových délkách (vláknech) mluví jako o lambdagridu.

Uživateli GLIF jsou instituce, organizace a konsorcia provozující aplikace mimořádně náročné na přenosové kapacity. Typickým příkladem je dálková komunikace s unikátním experimentálním zařízením, které produkuje setrvalý tok dat o objemu několika gigabitů za sekundu. Taková zařízení dnes existují například ve fyzice vysokých energií, astronomii či dalších přírodovědných oborech.

Síť GLIF vzniká tak, že do ní jednotliví účastníci vkládají své optické trasy a dávají je k dispozici pro společné využití. Český podíl v iniciativě GLIF tvoří síť CzechLight, provozovaná sdružením CESNET. Je napojena okruhem vedoucím z Prahy do Amsterdamu, jehož kapacita bude v nejbližší době zvýšena ze současných 2,5 Gb/s na 10 Gb/s. Postupně se do projektu připojí i další česká a moravská města. Nejvýznamnějším tuzemským uživatelem je v současnosti Fyzikální ústav Akademie věd České republiky, který síť využívá ke komunikaci s evropským centrem síťového výzkumu a vývoje – švýcarským CERNem.

Podrobnosti o projektu GLIF najdete na adrese www.glif.is

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR za účelem provozování národní sítě pro vědu a výzkum. Je financováno z prostředků Rady vlády pro vědu a výzkum a svých členů. V současné době provozuje gigabitovou síť CESNET2. Právě díky této pozici a dalším aktivitám ve výzkumu v oblasti telekomunikačních a internetových technologií je sdružení CESNET zástupcem České republiky v projektu GÉANT, na jehož realizaci se aktivně podílí. (Více na www.cesnet.cz)

Další informace poskytne:

PhDr. Gabriela Krčmařová, CESNET, z. s. p. o.
Zikova 4, 160 00 Praha 6
tel.: 224 352 916, fax: 224 355 269, e-mail: Gabriela.Krcma­rova@cesnet.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).