Hlavní navigace

CESNET uspořádal semináře o bezpečnosti sítí

[Tisková zpráva] Sdružení CESNET uspořádalo dva odborné semináře zaměřené na bezpečnost sítí.

Sdílet

První seminář nazvaný Bezpečný povoz sítí a služeb se uskutečnil 20. května v Modré posluchárně Univerzity Karlovy v Praze. Byl určen především správcům menších sítí (například školních či firemních), laboratoří, kolejních sítí, základních internetových služeb a pracovních počítačů. Účastníci měli možnost seznámit se se základními pravidly, jejichž uplatňování vede k lepšímu zabezpečení počítačových sítí a služeb, ale také k rychlé reakci a minimalizaci škod v okamžiku, kdy dojde k narušení bezpečnosti.

O den později v Masarykově koleji v Praze proběhnul seminář s názvem Zázemí pro týmy typu CERT/CSIRT. Úkolem CERT/CSIRT týmů je preventivní a aktivní ochrana počítačů i sítí a především důsledné a efektivní řešení bezpečnostních incidentů, což zahrnuje odstraňování jejich příčin i následků. Seminář byl určen pro členy bezpečnostních skupin, týmů typu CERT/CSIRT a pro správce, kteří se zabývají bezpečnostními aspekty provozu sítí a služeb, řešením bezpečnostních incidentů a jejich předcházením. Akce volně navazovala na semináře o bezpečnosti, které CESNET pořádá pravidelně od roku 2005. Účastníci byli informováni o aktualitách ze světa CERT/CSIRT týmů, o vývoji služeb a nástrojů týmu CESNET-CERTS i o nových trendech v oblasti sledování provozu sítě. Závěrečná přednáška byla věnována kyberkriminalitě z legislativního hlediska.

Na stránkách seminářů budou dostupné jednotlivé prezentace a fotografie a také stručné zhodnocení i náměty na budoucí akce tohoto typu ze strany organizátorů obou seminářů (http://www.ces­net.cz/akce/).

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR. V současnosti je financováno především z prostředků vládní Rady pro výzkum a vývoj a z prostředků svých členů. Sdružení se zabývá výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní gigabitovou optickou síť CESNET2 určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v projektu budování panevropské sítě GÉANT2 a podílí se aktivně na jeho realizaci. Více na www.cesnet.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).