Hlavní navigace

CESNET vyvíjí unikátní systém pro monitoring vysokorychlostních sítí

[Tisková zpráva]

Sdílet

CESNET vyvíjí unikátní systém pro monitoring vysokorychlos­tních sítí

Sdružení CESNET ve spolupráci s Masarykovou Univerzitou vyvíjí v rámci projektu Evropské unie SCAMPI světově unikátní monitorovací adaptér pro vysokorychlostní sítě. Tento adaptér je speciální aplikací karty COMBO6, která poskytuje dostatečnou propustnost pro účely multigigabitových sítí. Špičkový výkon monitorovacího adaptéru bude dosahovat 10 Gb/s, což je hodnota, která v současné době není žádným produktem dosažitelná.

Karta COMBO6, která je vyvíjena v rámci výzkumného záměru řešeného sdružením CESNET, je založena na hradlovém poli FPGA, kterým je osazena deska vlastní konstrukce. Vzhledem k použití hradlového pole je možné tuto kartu nasadit v mnoha aplikacích (kromě zmiňovaného monitoringu také k vysokorychlos­tnímu směrování ve směrovači Liberouter nebo šifrování), a to pouhou změnou naprogramování. Důležitou vlastností je také snadná implementace výkonnějších algoritmů přímo do karty, což umožňuje zvyšovat výkon karty podle aktuální potřeby.

Vývoj karty COMBO6 je kromě prostředků sdružení CESNET financován také z prostředků projektů Evropské unie 6NET a SCAMPI.

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR za účelem provozování národní sítě pro vědu a výzkum. Je financováno z prostředků Rady vlády pro vědu a výzkum a svých členů. Sdružení je řešitelem výzkumného záměru Vysokorychlostní síť národního výzkumu a její nové aplikace. V současné době provozuje gigabitovou síť CESNET2. Právě díky této pozici a dalším aktivitám ve výzkumu v oblasti telekomunikačních a internetových technologií je sdružení CESNET zástupcem České republiky v projektu GÉANT, na jehož realizaci se aktivně podílí. (Více na www.cesnet.cz)

Další informace poskytne:
Ing. Lenka Pražáková, CESNET, z. s. p. o.
Zikova 4, 160 00 Praha 6
tel.: 02/24 35 36 43,
fax: 02/24 31 61 06,
e-mail: Lenka.Prazakova@cesnet.cz
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).