Hlavní navigace

CESNET zajistí videokonference očních lékařů

[Tisková zpráva] Sdružení CESNET a společnost CNC Praha budou technicky zajišťovat unikátní videkonference na setkání očních lékařů Live a Video Surgery 2008, které se uskuteční tento pátek a sobotu, tedy 25. a 26. ledna. Setkání organizuje Oční klinika Ústřední vojenské nemocnice Praha a 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Zřejmě nejatraktivnější budou živé přenosy několika očních operací.

Sdílet

Přímé přenosy z operačních sálů oční kliniky budou přenášeny pomocí videokonference a divákům v kongresovém sále poskytnou pohled do operačního pole i komentář operatéra. Videokonference umožní on-line připojení operačních sálů i z dalších očních klinik – konkrétně z Oční kliniky FN Hradec Králové, Oční kliniky FN Brno Bohunice a Oční kliniky FN Ostrava. K vidění budou ukázky refrakční, vitreoretinální a kataraktové chirurgie.

CESNET poskytne technologii pro spojení mnoha video stran, a umožní tak živý přenos z několika operačních sálů najednou do konferenční haly. Pro přenos bude využita infrastruktura výzkumné sítě CESNET2. Odborníci ze společnosti CNC Praha navrhli a zrealizují na každém z pracovišť technické řešení videokonference a po dobu konference budou poskytovat technickou podporu. Nasazená videokonferenční zařízení LifeSize umožní přenos v HDTV kvalitě. Součástí použitých technologií bude i speciální videokonfereční stojan, společně vyvinutý právě pro telemedicínské aplikace.

Stejné řešení bylo použito i loni během setkání Live a Video Surgery 2007, kdy díky videopřenosu mohli práci kolegů sledovat lékaři na různých místech České republiky takřka v takové kvalitě, jako by byli přítomni přímo na operačním sále. Na programu setkání byly také záznamy zajímavých videosekvencí z operačních sálů od očních chirurgů z celé republiky. V takovém rozsahu se videokonference podobně náročná na kvalitu přenosu obrazu konala v České republice vůbec poprvé.