Hlavní navigace

CESNET zaujal mezikontinentálním přenosem filmového obrazu v rozlišení 4K

[Tisková zpráva] Na prestižním mezinárodním workshopu CineGrid 2009 v Kalifornii sdružení CESNET ve spolupráci se společností Cinepost úspěšně prezentovalo využití vysokorychlostních sítí pro zvýšení produktivity při týmovém zpracování dat, v konkrétním případě obrazového záznamu ve filmovém průmyslu. Umožnila to vlastní technologie pro přenos nekomprimovaného obrazového signálu s velmi vysokým rozlišením 4K (4096 x 2160 obrazových bodů) v reálném čase přes rozlehlou síť.

Sdílet

Předvedená technologie umožnila zpracování (tzv. color management) nekomprimovaného 4K videa v reálném čase na vzdálenost přes 10 tisíc kilometrů. Obrazový signál byl přenášen z postprodukčního zařízení společnosti Cinepost v Praze na Barrandově do auditoria na University of California v americkém San Diegu. Přenos probíhal prostřednictvím vysokorychlostních sítí PragueMediaNet, CzechLight, CESNET2, StarLight a C-wave, které jsou součástí globální sítě GLIF (Global Lambda Interchange Facility), datový tok překračoval 5 Gb/s.

K přenosu obrazového signálu bylo použito zařízení MVTP-4k (Modular Video Transfer Platform) vyvinuté ve sdružení CESNET a založené na technologii programovatelného hradlového pole (FPGA). Zařízení umožňuje přenášet současně čtyři kanály standardu HD-SDI přes síť s rozhraním 10 Gigabit Ethernet. V budoucí verzi firmwaru bude možné se stejným zařízením přenášet až osm kanálů standardu HD-SDI v obou směrech současně.

CineGrid je mezinárodní nezisková organizace, jejímž cílem je vybudovat mezioborovou komunitu zaměřenou na spolupráci při výzkumu, vývoji a demonstracích síťových nástrojů, které umožní výrobu, používání i výměnu vysoce kvalitních digitálních médií přes vysokorychlostní sítě. Letošní, v pořadí čtvrtý workshop CineGrid se uskutečnil 6. až 9. prosince na University of California v San Diegu.

Více o organizaci Cinegrid na http://www.ci­negrid.org
Více o zařízení MVTP-4k na http://www.ces­.net/project/qo­sip/hw/mvtp-4k.pdf

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR. V současnosti je financováno především z prostředků vládní Rady pro výzkum a vývoj a z prostředků svých členů. Sdružení se zabývá výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní gigabitovou optickou síť CESNET2 určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v projektu budování panevropské sítě GÉANT a podílí se aktivně na jeho realizaci. Více na www.cesnet.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).