Hlavní navigace

CESNET zprovoznil první mezinárodní okruh v ČR postavený na protokolu IPv6

[Tisková zpráva]

Sdílet

CESNET zprovoznil první mezinárodní okruh v ČR postavený na protokolu IPv6

Vůbec první mezinárodní okruh v České republice realizovaný na bázi protokolu IP verze 6 zprovoznilo v minulých dnech sdružení CESNET. Ve spolupráci se zahraničními partnery realizoval CESNET přímé připojení protokolem IPv6 do sítě projektu 6NET, a to pomocí datového okruhu Praha – Frankfurt nad Mohanem o kapacitě 155 Mbit/s. Jedná se o převratný krok – všechny dosavadní okruhy IPv6 totiž pouze využívaly různé formy tunelování protokolu IPv6 uvnitř protokolu IPv4.

Protokol IPv6 by měl během několika let na Internetu nahradit v současnosti využívaný komunikační protokol IP. Cílem tvůrců IPv6 bylo vyřešit hlavní nevýhody jeho předchůdce. Těmi jsou například malý adresní prostor, z něhož vyplývá nedostatek adres a špatná podpora QoS (kvality služeb).

6NET je projektem 5. rámcového programu Evropské unie. Cílem projektu 6NET je vybudování celoevropské sítě založené výhradně na novém protokolu IPv6. Konsorcium řešící projekt 6NET má s v současné době 35 členů z řad akademických institucí i komerčních firem. Sdružení CESNET je členem konsorcia 6NET od září loňského roku. Domácí stránkou projektu je http://www.6net­.org.

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR za účelem provozování národní sítě pro vědu a výzkum. Je financováno z prostředků Rady vlády pro vědu a výzkum a svých členů. Sdružení je řešitelem výzkumného záměru Vysokorychlostní síť národního výzkumu a její nové aplikace. V současné době provozuje gigabitovou síť CESNET2. Právě díky této pozici a dalším aktivitám ve výzkumu v oblasti telekomunikačních a internetových technologií je sdružení CESNET zástupcem České republiky v projektu GÉANT, na jehož realizaci se aktivně podílí. (Více na www.cesnet.cz)

Další informace poskytne:
Ing. Lenka Pražáková, CESNET, z. s. p. o.
Zikova 4, 160 00 Praha 6
tel.: 02/24 35 36 43, fax: 02/24 31 61 06
e-mail: Lenka.Prazakova@cesnet.cz
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).