Další díl cyklu publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, přináší snímek Cesta z Lidic do Lidic. Po 67 letech se vydává po stopách dramatu, který Marie Doležalovová-Šupíková jako dítě prožila. Když byl 27. května 1942 spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, nebylo Marušce Doležalové ještě ani deset let. S rodiči, bratrem a babičkou bydleli v malém domku na samém okraji Lidic. Nechápala, proč je 9. června tak brutálně vyhánějí z domu, proč tatínka odvádějí na Horákův statek, proč se v tělocvičně kladenského gymnázia musí narychlo rozloučit s maminkou. Čekala ji předlouhá cesta s lidickými dětmi do jakési továrny v Lodži. Nevěděla, proč právě ji odvedli, ani kam zase vlakem cestovala. Na novém místě se musela učit německy, dostala nové jméno. Po válce, v roce 1946, se v Německu na repatriačním úřadě poznala na školní fotografii z Lidic. Ta holčička s mašlí, co se v poslední řadě tak směje. Česky už zapomněla, ale vrátila se domů…
Scenáristkou a režisérkou dokumentu je Alena Hynková. Dramaturg Jiří Sirotek kamera Vlastimil Hamerník, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.
Repríza dokumentu Cesta z Lidic do Lidic: v pátek 19. 6. na ČT2 od 10.05 hodin. Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatelevize.cz/program