Hlavní navigace

Četba na pokračování - 24.2. - 4.3.2011 Josef Škvorecký: Útěky – Lída Baarová

[Tisková zpráva] V týdnu od 24. února nabídne posluchačům Český rozhlas Dvojka pětidílnou četbu na pokračování z memoárů slavné české herečky Lídy Baarové. Její otevřenou zpověď zachytil Josef Škvorecký v knize Útěky. Je to vůbec poprvé, co se vzpomínky umělkyně Baarové dostanou k rozhlasovým posluchačům.

Sdílet

Lída Baarová patří mezi nejslavněji české herečky všech dob. Spolu s Adinou Mandlovou, Hugo Haasem, Oldřichem Novým a mnoha dalšími herci, se stala symbolem českých filmů vzniklých mezi válkami za protektorátu. Mnohé černobílé komedie dodneška vysílají tuzemské televize a tak obraz představitelů té doby zůstal zakonzervovaný.

Jakoby to stále byli ti vtipní společníci a šarmantní dámy bez jakýchkoli starostí. Osud těchto herců ale zdaleka tak černobílý nebyl. Byli generací, která se musela vyrovnat s okupací a později i s komunistickým převratem. Každý se přitom s dějinami srovnával po svém. Zajímavě si osud zahrál právě s Lídou Baarovou, herečkou, která až do konce svých dnů musela spolknout dovětek: milenka Hitlerova ministra Goebbelse.

Český rozhlas Olomouc nyní natočil ze Škvoreckého knihy pětidílnou četbu na pokračování. Pro rozhlas text připravila Ivana Pustějovská, dramaturgie a režie se ujal Michal Bureš, který angažoval herečku spolupracující převážně s rozhlasem německým a rakouským: Zdenku Procházkovou-Hartmann.

Josef Škvorecký: Útěky – Lída Baarová – od 28.února. do 4. března, vždy ve 22:05

Více na dvojka.rozhlas.cz