Hlavní navigace

„CHOBOTNICE“ ZEVNITŘ

[Tisková zpráva] Hostem Roberta Tamchyny byla dnes (29. 10. 2007) v pořadu Vstupte! v programu Českého rozhlasu Leonardo ředitelka úseku novodobých fondů a služeb Národní knihovny ČR, PhDr. Bohdana Stoklasová.

Sdílet

V hodinovém rozhovoru podrobně hovořila o současné podobě knihovnických služeb a nedostačujících kapacit Klementina – dnešní budovy Národní knihovny ČR a také detailně představila – veřejnosti téměř neznámé – knihovnické zákulisí vnitřku tolik diskutovaného návrhu nové Národní knihovny.

Bohdana Stoklasová byla vedoucí týmu, který připravoval knihovnickou část stavebního programu pro novostavbu Národní knihovny. K původním představám o projektu mj. uvedla: „Nechtěli jsme novodobý labyrint typu Klementina, jak se objevilo v mnoha soutěžních návrzích. Jednoduchost a přehlednost, vzájemné provázání jednotlivých provozů a služeb, rovnoprávné řešení veřejných i provozních prostor (tj. nikoli honosné studovny a atria utlačující provozní prostory), bezpečné uložení fondů a jejich rychlá distribuce po celé budově – to nás především zaujalo na vítězném návrhu Future Systems. Nechtěli jsme, aby knihovna byla monumentem. Naopak. Naším přáním bylo, aby byla příjemná a vlídná a hlavně otevřená. Nejen pro uživatele, ale pro nejširší veřejnost… „

V rozhovoru s Bohdanou Stoklasovou dále mj. zaznělo: „Nová Národní knihovna stále nemá tzv. studii proveditelnosti – mnohem detailnější rozbor z mnoha odborných pohledů – která přiblíží původní vítězný návrh skutečnosti. A to je právě materiál, nad kterým by se mělo diskutovat především. Kolegové v zahraničí jsou udiveni, že od vyhlášení výsledků architektonické soutěže máme stále jen soutěžní návrhy, velmi stručné materiály bez dalších potřebných vizualizací a podrobnějších podkladů. I proto má současná diskuse kolem Národní knihovny stále více emotivní než racionální jádro…“

„Jsem ráda, že se vnitřní knihovnické uspořádání v návrhu nové Národní knihovny dočkalo v zahraničí pochvalného přijetí. Dokonce na Konferenci ředitelů světových národních knihoven v jihoafrickém Durbanu v srpnu 2007 zaznělo, že by se s tímto řešením měli všichni seznámit, protože je to jedno z nejlepších řešení, které v současnosti existuje.

Samozřejmě diskuse o vnějším vzhledu je také v zahraničí živá, neboť probíhá v subjektivní rovině. I zde má návrh své příznivce a odpůrce. Je tu ale jeden rozdíl. Zdá se mi, že lidé, s nimiž jsem hovořila při cestách do zahraničí, se přece jen před vyslovením názoru více zajímají o podrobnosti a odborné detaily než jak jsme toho svědky u nás.“

Ucelený pohled do nitra nové Národní knihovny a představení knihovny pro 21-té století v kontrastu s dnešní podobou a možnosti knihovnických služeb v pražském Klementinu, takový byl obsah rozhovoru s PhDr. Bohdanou Stoklasovou, který vysílá Český rozhlas Leonardo na internetu (www.rozhlas.cz/le­onardo), v pozemním digitálním vysílání DVB-T (multiplex A Českých radiokomunikací) a na satelitu v DVB-S (CS Link) večer v repríze od 20-ti hodin.

Bohdana Stoklasová je ředitelkou Úseku novodobých fondů a služeb NK ČR. Vystudovala obor knihovnictví a vědecké informace na Univerzitě Karlově v Praze. Během delších studijních pobytů v zahraničí se zaměřila zejména na knihovnické automatizované procesy a standardy. Je odpovědná za hlavní činnosti knihovny a jejich rozvoj – v roli koordinátora nebo řešitele se účastní řady domácích i zahraničních výzkumných projektů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).