Hlavní navigace

Chrome OS - operační systém pro počítače budoucnosti oficiálně uveden v USA

[Tisková zpráva] Google rozdá tisíce počítačů, aby nový systém otestoval. Na uživatele čeká přes 500 aplikací v novém Chrome Web Store. Počet uživatelů prohlížeče Google Chrome vzrostl za rok ze 40 na 120 milionů aktivních uživatelů, v roce 2011 pak bude díky novinkám ještě rychlejší.

Sdílet

Dnes byl ve Spojených státech oficiálně představen operační systém Google Chrome OS. V první fázi proběhne pilotní testování, v jehož rámci budou zájemcům rozdány tisíce notebooků. Druhou novinkou je spuštění Chrome Web Store, tedy obchodu, který uživatelům nabídne aplikace pro zařízení vybavená Chrome. Úspěšný prohlížeč Chrome bude díky několika technologickým novinkám v roce 2011 ještě rychlejší. 

Operační systém Chrome OS je určen pro novou éru využívání počítačů, kdy velkou většinu času tráví uživatelé v prostředí prohlížeče. Je postaven a optimalizován pro internet, kde se dnes nachází většina každodenně využívaných aplikací. S Chrome bude jejich využívání rychlé, pohodlné a bezpečné.  

Systém pro své další vylepšení potřebuje zkušenosti a zpětnou vazbu od uživatelů. Google se proto rozhodl navrhnout speciální testovací notebook, který rozdá zájemcům z řad vývojářů, médií, škol a jiných organizací. Pilotní program je v současnosti otevřen pouze občanům Spojených států, ale po získání nutných certifikací by měl být později rozšířen do dalších zemí. Další produkty s Chrome OS by měly být komerčně dostupné na začátku roku 2011. 

Google také otevírá  brány svého Chrome Web Store. Již dnes do něj vývojáři nahráli asi 500 aplikací. V současnosti je dostupný také pouze ve Spojených státech a uvedení v mnoha dalších zemí se plánuje na začátku příštího roku. Google Web Store bude dostupný pouze přes prohlížeč Chrome a pomůže vývojářům oslovit miliony uživatelů, kteří díky nim naleznou užitečné aplikace. 

Prohlížeč Chrome měl v roce 2010 fenomenální úspěch. Počet jeho uživatelů vzrostl ze 40 na 120 milionů uživatelů. Také v technologic­kém hodnocení se Chrome pravidelně umísťuje mezi nejlepšími prohlížeči. Google však neusíná na vavřínech a v roce 2011 uvede několik novinek, které jej dále zrychlí a učiní jej bezpečnějším.