Hlavní navigace

Cimrmanův Zpravodaj (konečně) na Internetu

[Tisková zpráva]

Sdílet

Cimrmanův Zpravodaj (konečně) na internetu

Ve středu 17. září byl slavnostně spuštěn „Cimrmanův Zpravodaj“ – internetová presentace souboru Divadla Járy Cimrmana (DJC), kterou zrealizovalo www studio GLOBEDESING.CZ společnosti Globe Internet. Na intuitivní doméně WWW.CIMRMAN.AT naleznou fanoušci většinu z Mistrova písemného i vizuálního odkazu zprostředkovaného souborem DJC.

Webové stránky ve stylu zažloutlých a tiskově nedokonalých novin začátku 20. století obsahují aktuální informace o souboru jakož i „aktuality“ z let 1900 až 1908. Cimrmanův Zpravodaj přináší představení členů divadelního souboru, popisy jednotlivých her včetně fotografií a speciálně vybraných audio a video ukázek. Kategorie věnovaná fenoménu Járy Cimrmana, jejíž součástí je i Rejstřík Cimrmanových pojmů, obsahuje jeho přibližný životopis, výsledky Cimrmanovy literární soutěže a odkazy na weby inspirované jeho odkazem. Skutečnou lahůdkou je ale zábavná sekce tohoto webu, která je přístupná pouze po správném doplnění pojmu do některé ze zlidovělých replik. Pro všechny znalce je zde připraveno Cimrmanovo zvukové „PEKSESO“ a lehce netradiční Osmisměrka, po jejímž dokončení je hráč odměněn tématickým spořičem obrazovky, a již zmíněná literární soutěž o dva lístky na představení DJC dle vlastního výběru.

Slavnostní spuštění stránek Járy Cimrmana proběhlo v prostorách Žižkovského divadla Járy Cimrmana za účasti zakladatelů divadelního souboru – pánů Smojlaka a Svěráka a tvůrčího týmu Globe Internet – pánů Ditricha a Špachty v roli restaurátorů. Při příležitosti slavnostního představení webu byla sehrána originální přednáška o původu Cimrmanova Zpravodaje i o důvodech, které vedly autory k výběru netradiční domény CIMRMAN.AT (byla zvolena na čestnou památku Annemary Tilbachové, dominy, se kterou Cimrman těsně spolupracoval při vydávání svého tištěného zpravodaje – vebu).

Zde je ukázka z popisu historie vzniku Cimrmanova Zpravodaje:

Akce Veb.

Umisťování zpravodajů na veřejné budovy – neboli „veby“, jak jim Cimrman zkráceně říkal – byl poměrně jednoduchý proces. Prakticky k tomu stačilo lepidlo, volná zeď a nestřežený okamžik, během kterého Cimrmanovi kolportéři výtisk zpravodaje na veřejnou budovu hravě umístili. Problém byl v tom, že stejnou metodu od Cimrmana záhy převzali i bolševičtí agitátoři. A protože málo vzdělaní rakouští četníci často nedokázali odlišit, kde v programu svět obchází Cimrmanův Obr Koloděj a kde Marxovo Strašidlo komunismu, začali jeho kolportéry tvrdě pronásledovat. Tak se okruh veřejných budov, na které mohl Cimrman svůj zpravodaj umístit, postupně zužoval. Nejdříve odpadla pečlivě střežená nádraží, pak městské radnice a posléze i kampeličky. Nakonec Cimrmanovi zbyly jen budovy, pro které se vžil název „veřejný dům“…

Mimo souboru Divadla Járy Cimrmana spolupracuje Globe Internet také s Divadlem Archa a s pražským art-kinem OKO.

Kontaktní údaje:
Jakub Ditrich, tel.: 235 365 000 l.122, jakub.ditrich@glo­be.cz

Společnost GLOBE INTERNET

Globe Internet, s.r.o. – založena v roce 1997 – se specializuje na poskytování kompletního servisu na internetu. Globe je největším poskytovatelem web-hostingu a doménových registrací v ČR. Vlastní vývojové studio GLOBEDESING.CZ realizuje projekty pro významné zákazníky jako jsou Economia Online, Velux, Honda a další. V minulých letech se čeští uživatelé seznámili s projekty Globe jako byly POST.CZ, PRESS.CZ nebo vyhledávač NAJDI.TO. Globe Internet se snaží být aktivní i v kulturní oblasti, kam patří právě otevřené stránky Járy Cimrmana, nebo unikátní internetová encyklopedie CoTo.Je.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).