Hlavní navigace

Cisco ASR 9000 připraví operátory na zettabytovou éru

[Tisková zpráva] Nová řada routerů pro IP sítě nové generace nabídne širokou škálovatelnost, podporu online video vysílání a nižší energetické nároky

Sdílet

San Jose, USA, 4. prosince 2008 – Společnost Cisco představila novou řadu routerů Cisco Aggregation Services Router 9000 Series (ASR 9000) určenou pro provozovatele služeb. Nabídne podporu masivních přenosů dat při živém video vysílání a nižší energetickou náročnost. Routery řady Cisco ASR 9000 jsou odpovědí společnosti na požadavky poskytovatelů služeb na vysokou rychlost, dlouhou životnost, široký výběr služeb a efektivní provoz sítí, které souvisí s obrovským nárůstem přenosu dat a videí v pevných, kabelových i mobilních sítích.

„Routery řady Cisco ASR 9000 nastavují nový standard pro ethernetové sítě operátorů v éře zettabytových přenosů, tedy v době raketového růstu přenosů videa a dat určených pro mobilní uživatele. Routery Cisco ASR 9000 jsou optimalizovány pro přenos videa a dalších multimédií lépe než ostatní platformy na trhu,“ říká Pankaj Patel, senior viceprezident a generální ředitel divize Service Provider Technology Group společnosti Cisco.

Podle studie „Cisco Visual Networking Index (VNI) Forecast and Methodology“ pro roky 2007 až 2012 poroste provoz na IP sítích každý rok o 46 procent, což znamená téměř zdvojnásobení každé dva roky. To povede až k celkové roční poptávce přenosů po IP sítích ve výši zhruba 522 exabytů, což je více než polovina jednoho zettabytu. Takový objem přenosů dat odpovídá stažení 125 miliard DVD filmů za měsíc.

Reakcí na tento nárůst jsou routery řady Cisco ASR 9000 s 92tera­bitovým jádrem Cisco CRS-1 Carrier Routing System (CRS), které navazují na řadu Cisco ASR 1000 Series. Ta byla uvedena na trh před osmi měsíci a šlo tehdy o první řadu agregačních routerů od společnosti Cisco.

„Předchozí generace routerů nebyla uzpůsobena pro tak masivní nárůst přenosů v mobilních a pevných sítích. Pro operátory to znamená hledat nová inovativní řešení, která jim umožní držet krok s vývojem a zároveň konvergovat širokopásmové, mobilní a firemní sítě na jednotnou infrastrukturu. Routery Cisco ASR 9000 nabízí ochranu investic, masivní šířku pásma a prvotřídní služby a dávají nám tím možnost postavit opravdu špičkovou IP síť nové generace pro 4G mobilní služby a video přenosy,“ uvedl Junishi Miyakawa, výkonný viceprezident a technický ředitel společnosti Softbank.

Deseti a šestislotové routery Cisco ASR 9000 obsahují řadu hardwarových a softwarových inovací. S rychlostí až 6,4 terabitů za vteřinu poskytují například šestkrát vyšší kapacitu než srovnatelná řešení na trhu. Díky integraci optických transponderů posouvá nová řada routerů ethernetové služby na platformě IPoDWDM (IP over dense wavelength-division multiplexing) až do agregační vrstvy, což podstatně zjednodušuje a zlevňuje sítě Cisco IP Next-Generation Network (IP NGN) a snižuje jejich nároky na emise skleníkových plynů.

Součástí routerů řady Cisco ASR 9000 je modul Cisco AVSM (Advanced Video Services Module) umožňující zároveň terabytové streamování v agregační vrstvě, ukládání do cache, vkládání reklam, rychlou změnu kanálů a korekce chyb. Modul Cisco AVSM eliminuje nutnost budování vlastních sítí pro poskytování obsahu a dědí všechny charakteristiky routerů. To přispívá k optimalizaci zpracování obsahu v síti a posouvá zdroje obsahu blíže k uživateli. Možnost rychlé změny kanálů a okamžité korekce chyb v unicastových i multicastových video přenosech usnadňuje vyhodnocování chyb detekovaných a během milisekund zpětně hlášených set-top boxy a pomáhá tak optimalizovat obrazovou kvalitu poskytovanou divákům.

Modulární napájení je škálovatelné stejně jako kapacita systému, takže poskytovatel služeb spotřebuje jen tolik energie, kolik je nezbytně nutné. Šestislotová jednotka s patentovaným předozadním chlazením je navržena tak, aby ušetřila co nejvíce místa v racku. Ve srovnání s nabídkou konkurence každá 6,4 terabitová jednotka ušetří za rok na emisích oxidu uhlíku ekvivalent rovnající se 88 tun uhlí, 164 transatlan­tickým letům jednoho člověka nebo 16 cestám autem kolem světa.

Routery Cisco ASR 9000 nabízejí pokročilou správu uživatelů a stejně jako řada Cisco ASR 1000 používají procesory Cisco QuantumFlow pro zajištění video přenosů a nejvyššího zabezpečení na křemíkových technologiích. Routery Cisco ASR 9000 dále nahrazují mnoho jednoúčelových aplikací, podstatně tak snižují emise skleníkových plynů spojené s provozem systému, zvyšují účinnost sítí, snižují provozní náklady a jsou tak nástrojem pro vyjádření odpovědnosti vůči životnímu prostředí.

Routery Cisco ASR 9000 těží z výhod softwarové řady Cisco IOS, která je optimalizována pro použití v jádrech i výstupních vrstvách systémů, v pobočkových sítích i datových centrech a jež si vydobyla pozici oborového standardu. Cisco IOS XR Software nabízí nonstop provoz systému, průběžné upgrady a podporu distribuované škály služeb poskytovaných firmám i domácnostem. Systém Cisco IOS XR ve svých sítích celosvětově používá již více než 200 poskytovatelů služeb.

Ceny začínají na 80 000 USD a dodávky jsou plánovány na první čtvrtletí roku 2009.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).