Hlavní navigace

Cisco řeší globální nedostatek znalostí sítí novým certifikátem vstupní úrovně a aktualizací CCNA

[Tisková zpráva] SAN JOSE, Kalifornie, 11. července 2007 – Společnost Cisco® ohlásila rozšíření svého Career Certification Programu o nový certifikát vstupní úrovně CCENT™ (Cisco Certified Entry Network Technician) a výrazně vylepšila svůj populární certifikát partnerské úrovně Cisco CCNA®. Vedle toho Cisco také plánuje lokalizovat jak učivo, tak certifikační testy, aby uspokojila celosvětovou poptávku po síťových odbornících.

Sdílet

Díky tomu, že se sítě stále více stávají motorem ekonomického růstu, spolupráce a mezilidské komunikace, stoupá poptávka po síťových odbornících. IDC předpovídá, že do roku 2012 vzroste rozdíl mezi poptávkou a nabídkou technických síťových odborností na 40 procent. Aby Cisco tyto potřeby uspokojila, významně investuje do svých vzdělávacích a certifikačních programů, v nichž mohou lidé získat lepší znalosti a zkušenosti potřebné pro jejich úspěšnou kariéru v oblasti počítačových sítí.

CCENT představuje novou vstupní úroveň pro ty, kdo právě začínají budovat svou kariéru v síťařském oboru. Jako volitelný předstupeň programu CCNA ověřuje CCNT znalosti potřebné k úspěšné instalaci a verifikaci základních sítí – což se obvykle požaduje u většiny nástupních pozic technické podpory sítí. Zároveň bylo revidováno základní učivo programu Cisco CCNA tak, aby zahrnovalo větší šíři síťových témat a více se soustředilo na výkonnostní znalosti. Tím se lépe odliší certifikanti na trhu práce v IT oboru. Učivo CCNA bude zveřejněno v angličtině 26. července 2007 a zkoušky v angličtině 1. srpna 2007. Termíny převodu do dalších jazyků budou oznámeny později po dokončení plánu lokalizace.

CCENT tvoří základní krok směrem k rigoróznější certifikaci. Jeho cílem je ověřit znalosti a zkušenosti potřebné ke konfigurování a ověření malých směrovaných a přepínaných sítí včetně schopnosti konfigurovat IP adresace, implementovat základní bezpečnostní prostředky a pochopit koncepty bezdrátových sítí.

Program CCNA je zaměřen na osvojení rozsáhlých znalostí základů sítí. Certifikace na této úrovni ověřuje znalosti a zkušenosti potřebné k instalaci, provozu a odstraňování problémů menších a středních směrovaných a přepínaných sítí včetně schopnosti implementovat a odstraňovat problémy u protokolů pro správu adresace a autentizace a také schopnosti vytvářet a odstraňovat problémy u připojení k poskytovatelům služeb přes sítě WAN (wide-area network).

Každému kandidátovi s přístupovým heslem na stránky Cisco.com je k dispozici přípravné centrum CCNA Prep Center (www.cisco.com/go/prep­center), kde lze získat informace potřebné pro složení zkoušek CCENT a CCNA. CCNA Prep Center poskytuje kandidátům certifikace přístup k široké škále zdrojů informací umožňujících urychlit studium včetně praktických otázek, laboratoří, her, simulací, tipů, odborných rad, případových studií a diskusních fór.

„Příležitostí k uplatnění v oblasti sítí je velmi mnoho a pokrývají širokou škálu znalostí od softwarových aplikací a návrhů systémů k odstraňování problémů v globálních sítích, které se týkají všech podniků, státní správy a mezilidské komunikace,“ uvedla Jeanne Beliveau-Dunn, ředitelka Learning@Cisco. „Sítě nabízejí lidem široké možnosti pro kariérní postup a získávání nových informací o světě, podnikání a způsobech, jak zlepšit komunikaci mezi lidmi. Program školení a certifikací Cisco poskytuje síťovým návrhářům a inženýrům solidní základ, díky němuž mohou ovlivňovat způsob, jímž lidé budou v budoucnu spolupracovat a komunikovat.“

„Sítě dnes tvoří základ téměř každého odvětví včetně cestovního ruchu, módy a zábavy a zcela jistě ani v budoucnu nezmizí,“ řekl Christopher Cugno, síťový inženýr DreamWorks Animation SKG. „Certifikát Cisco mi umožnil začít kariéru mých snů – a dnes mám možnost pracovat pro jedno z nejrenomova­nějších produkčních studií na světě.“

Více informací o certifikačních programech Cisco najdete na http://www.cis­co.com/go/get­certified.