Hlavní navigace

Citrix mění způsob práce s počítači pomocí Project Independence

[Tisková zpráva] Spojení lokální virtualizace s centralizovanou správou obrazu systému změní způsob používání počítačů v pěti důležitých bodech

Sdílet

Praha, Česká republika, 27. ledna 2009 – Citrix Systems, Inc. (NASDAQ: CTXS) představuje plán na radikální změnu ekonomiky využívání počítačů. Tato strategie staví na loňském debutu virtualizačního řešení Citrix® XenDesktop™, které umožňuje IT významně snížit náklady tím, že poskytuje na serveru běžící, hostované virtuální desktopy pro kancelářské pracovníky jako centrálně řízenou službu. Citrix rozšiřuje tyto výhody i na miliony mobilních pracovníků zavedením nového hypervisoru na straně klienta, který běží přímo na PC nebo notebooku každého koncového uživatele. Tento nový hypervisor, vyvíjený ve spolupráci s Intel Corporation, bude obsažen v připravovaném řešení Citrixu s kódovým označením „Project Independence“. Ve spojení s XenDesktop a ostatními produkty z rodiny Citrix Delivery Center™ přetvoří Project Independence způsob poskytování a správy firemních desktopů a přinese IT všechny výhody bezpečnosti, jednoduchosti a úspory nákladů poskytované centralizovanou správou a zároveň bezprecedentní stupeň výkonu, personalizace a svobody pro koncové uživatele.

Pět prognóz pro novou etapu používání počítačů
Přidání Project Independence do rodiny Citrix Delivery Center bude mít hluboký dopad na způsob, jakým firemní IT poskytuje a spravuje desktopy, a také na to, jak uživatelé s těmito desktopy pracují. Pro uskutečnění této vize bude Citrix pokračovat v těsné spolupráci se strategickými partnery, mezi něž patří například Microsoft a Intel, aby přinesl uživatelům otevřená inovativní řešení, která zhodnotí jejich dosavadní investice a pomohou jim přejít do další etapy využívání počítačů. Tato etapa již nebude trpět dřívějšími problémy a omezeními. Citrix věří, že tato nová éra bude charakterizována pěti zásadními změnami.

Prognóza č. 1 – Vaše firma již nebude vlastnit váš notebook
Možnost provozovat bezpečné, centrálně spravované virtuální stroje přímo na zařízeních koncového uživatele umožní firmám zavést pro mobilní pracovníky velkorysou politiku „přineste si vlastní počítač“ (bring-your-own-computer (BYOC) podobně, jako se to dnes dělá s mobilními telefony a podobnými zařízeními. Při nástupu do firmy obdrží zaměstnanci v rámci BYOC programu od IT oddělení namísto běžných standardních notebooků poukázky, které mohou použít na nákup libovolného notebooku, který si vyberou. Tento přístup značně zvýší spokojenost zaměstnanců, protože jim umožní svobodnou volbu přesné kombinace vlastností, funkcí a stylu, která odpovídá jejich osobnosti a individuálním nárokům na počítačovou techniku.

Ještě důležitější je, že přechod na model BYOC umožní vedoucím IT oddělení zbavit se jednou provždy marných pokusů vlastnit, zabezpečovat a spravovat notebooky pro stále mobilnější a nezávislejší zaměstnance. Většina IT organizací dnes při nástupu nového zaměstnance nainstaluje na každý notebook sadu standardních obrazů desktopu, předá notebook fyzicky zaměstnanci a pak se snaží na dálku všechno záplatovat, spravovat a zabezpečovat. Jelikož je však každý systém svým uživatelem přizpůsobován jeho potřebám, aktualizován a „zanášen“ osobními daty a aplikacemi, stává se plnění tohoto úkolu pro IT stále složitějším a náchylnějším k chybám.

Klientský hypervisor Citrixu, založený na Xenu, odsouvá tento problém do minulosti. Umožní IT přenést firemní desktop každého zaměstnance do bezpečného, centrálně spravovaného virtuálního stroje, který běží přímo na notebooku uživatele. Dosud jediný klientský hypervisor se „100% izolací“ zajistí naprosté oddělení firemních aplikací a dat od uživatelských, což značně zvýší bezpečnost a zjednoduší dodržování pracovních předpisů. Upgrady hardwaru, přesuny zaměstnanců nebo ztráta či krádež notebooků přestanou být velkým problémem, protože IT administrátoři mohou centrálně ukončit firemní desktop na jakémkoli zařízení a rychle jej přenést na nový notebook. A jelikož desktop a aplikace běží na lokálním zařízení, mohou uživatelé volně pracovat online nebo offline a využívat veškerý výkon a funkce svého notebooku. Stručně řečeno, tento model přináší vůbec poprvé opravdovou „nezávislost“ jak CIO pracovníkům, tak zaměstnancům.

Prognóza č. 2 – Vaše firma utratí více za kávu a kancelářské potřeby než za správu desktopů
Firmy dnes vydávají miliardy dolarů ve snaze zvládnout správu desktopů a PC v prostředí velkých podniků – instalace, aktualizace, zabezpečení, záplatování a správa operačních systémů a aplikací na každém zařízení zvlášť. Další miliardy jsou utraceny na zálohování a obnovu uživatelských dat, diagnostiku a opravu hardwarových problémů a zajištění kontroly odstupňovaných uživatelských přístupových práv na síťové úrovni. Spojením centralizované správy obrazu systému a schopností provozovat personalizované virtuální desktopy Project Independence radikálně sníží náklady a složitost správy desktopů.

Namísto pokusů o kontrolu téměř nekonečného počtu kombinací proměnných na každém jednotlivém desktopu, bude Project Independence obsahovat ověřenou technologii z XenDesktop, která umožní IT oddělením centrálně spravovat jednu kopii Windows®, jednu kopii každé aplikace a jednu instanci uživatelských dat a osobního profilu každého zaměstnance. Tyto komponenty pak budou dynamicky sestavovány a doručovány jako služba na vyžádání (on-demand service) do bezpečných virtuálních strojů, běžících přímo na zařízení jednotlivých uživatelů. Tato unikátní kombinace centralizované správy a lokálního chodu výrazně změní ekonomiku používání počítačů a snadno rozšíří přednosti virtualizace desktopů k milionům mobilních pracovníků bez obtížných a nepraktických procedur „check-in/check-out“ (uložení/stažení desktopu), propagovaných dnes jako „offline VDI (Virtual Desktop Infrastructure)“ jinými dodavateli v oboru virtualizace. Project Independence také plně zautomatizuje zálohování a obnovu dat, dokonce pro mobilní uživatele, protože změny vůči firemním virtuálním desktopům na lokálních strojích jsou automaticky synchronizovány s datovým centrem.

Prognóza č. 3 – Budete mít přístup k vašemu firemnímu desktopu z libovolného zařízení, které se právě rozhodnete použít
Většina firemních zaměstnanců je dnes zvyklá pracovat se svými pracovními e-maily z libovolného místa a na mnoha různých zařízeních podle toho, kde právě jsou a co zrovna dělají. Jakmile začnou IT oddělení dodávat virtuální desktopy jako službu na vyžádání, získají uživatelé podobnou míru flexibility při práci se svými firemními desktopy a aplikacemi. Zaměstnanci budou mít v tomto modelu možnost přistupovat ke svému firemnímu desktopu z libovolného místa – doma, v kanceláři nebo na cestách – pomocí zařízení, které se jim k tomu zrovna nejlépe hodí, i když nebude v jejich vlastnictví.

Citrix XenDesktop dnes takto funguje pro hostované virtuální desktopy, když jsou uživatelé připojeni k síti. Project Independence nabídne podobnou úroveň flexibility také pro miliony mobilních uživatelů. Tyto virtuální desktopy budou centrálně spravovány v datovém centru a budou neustále k dispozici i při odpojení od sítě. A jelikož jsou virtuální desktopy dodávány v izolované „bublině“ zcela nezávislé na hostitelském zařízení, zůstane integrita firemního desktopu, aplikací a dat vždy zcela nedotčená.

Prognóza č. 4 – Budete moci bez rozmýšlení přepínat tam a zpět mezi pracovním a osobním desktopem na tomtéž zařízení
Firmy, které dovolují svým zaměstnancům používat osobní aplikace a data na počítačích ve firemním vlastnictví, projevují sice důvěru vůči zaměstnancům, ale jde to na úkor značné složitosti správy zařízení a většího rizika pro firmu. Firmy, které zablokují zásahy uživatelů do svých PC, sníží tyto náklady, ale zakonzervují tak pracovní prostředí, které je pro řadu zaměstnanců těžkopádné, snižuje morálku, omezuje produktivitu a ztěžuje nabírání a udržování špičkových talentů. Přenášením firemních desktopů jako služby z datového centra do bezpečných virtuálních strojů mohou firmy odstranit tento stále hůře udržitelný kompromis. Zaměstnanci budou moci v tomto novém modelu jednoduše kombinovat pracovní i soukromé používání svého počítače a střídat je kdykoli podle potřeby bez jakéhokoli rizika pro firmu. To umožní uživatelům intuitivně přepínat mezi oblíbenými aplikacemi nebo stránkami z Facebooku na osobním desktopu a CRM databází na firemním desktopu, aniž by došlo k jakémukoli narušení bezpečnosti centrálně spravovaného firemního desktopu. Doručování firemního desktopu jako služby z datového centra dovolí uživatelům, aby si s sebou všude nosili svoje pracovní i soukromé desktopy na notebooku podle vlastního výběru, což povede ke zvýšení spokojenosti a produktivity zaměstnanců a zbaví IT obav z toho, že by mohlo dojít k ohrožení firemních zdrojů a dat při sloučení těchto dvou prostředí. Klientský supervisor Citrixu, založený na Xenu, dává IT potřebnou záruku bezpečnosti dat díky 100% izolaci mezi jednotlivými virtuálními stroji.

Prognóza č. 5 – Už si nikdy nebudete stěžovat, že je váš počítač příliš pomalý
Skutečností je, že se počítače nikdy neobměňují tak rychle, jak se vyvíjejí softwarové a hardwarové technologie, a tak uživatelé chtějí stále něco „novějšího, lepšího, rychlejšího“. Když jsou desktopy poskytovány jako služba, provádějí se správa, záplatování a upgrady v datovém centru na jediné „zlaté matrici“ a jsou okamžitě přenášeny ke všem uživatelům zároveň. Uživatelé v tomto modelu už nemusí čekat na aktualizace záplat nebo jiný servisní zásah IT do svých systémů – jednoduše dostanou nejnovější desktop zcela automaticky. XenDesktop dnes poskytuje nejlepší uživatelské prostředí svého druhu, kde virtuální desktopy běží na výkonných serverech a jsou poskytovány přes síť koncovým uživatelům. Tento model však funguje jen pro zaměstnance usazené v kanceláři, kteří jsou při svojí práci připojeni k firemní síti. Přidání Project Independence povede k dalšímu rozšíření tohoto výkonného nástroje tím, že umožní, aby virtuální desktopy pracovaly online i offline a plně využívaly lokálních výpočetních zdrojů a grafických procesorů počítačů pro zajištění maximálně výkonného a multimediálního prostředí pro všechny uživatele.

Dostupnost
Citrix XenDesktop a celá rodina produktů Citrix Delivery Center jsou již dnes k dispozici. První dodávka Project Independence s novým klientským hypervisorem Xen, optimalizovaným pro technologii Intel® vPro™, je plánována na druhou polovinu roku 2009. Další informace o Project Independence je možné najít zde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).