Hlavní navigace

Cleverlance v rámci dodávky projektu pro Českou pojišťovnu použila automatizované testování

[Tisková zpráva] Praha, 9. listopadu 2006 – Společnost Cleverlance v rámci subdodávky projektu APH (systém pro zpracování pohledávek z dlužného pojistného, postihů a refundací) pro Českou pojišťovnu použila automatizované testování.

Sdílet

Vyvíjený systém přijímá data z jiného systému pojišťovny, a to pomocí souborů XML. Specifikace souborů XML byla dána dokumentací a obsahovala řadu validací (povinnost nebo nepovinnost dat v XML, formát dat v XML, atd.). Po podrobné analýze požadavků byla zjištěna potřeba generovat cca 5 000 XML souborů pro úplné otestování rozhraní a zajištění datové čistoty v aplikace. Takové množství souborů by bez použití automatických testů nemohlo být otestováno.

Z těchto důvodů byl specialisty z Cleverlance vyvinut nástroj automaticky vytvářející XML soubory, které obsahovaly záměrně zanesené chyby. Při zpracování těchto souborů měl systém adekvátně zareagovat (odmítnout s kritickou chybou, nebo přijmout s nekritickou chybou). Nástroj měl i řadu dalších funkcí, zajišťoval zpracování souborů, sledoval výsledky zpracování a přehledně reportoval o výsledku zpracování. Nástroj byl konfigurovatelný a uměl reagovat na změny ve formátu a definici testovaného rozhraní.

„Vzhledem ke složitosti a variabilitě rozhraní by bez použití tohoto nástroje nebylo možné v daném čase a kvalitě zajistit plné otestování rozhraní,“ uvedl Ing. Aleš Žďárek, projektový manažer v České pojišťovně.

„Tento projekt nám umožnil uplatnit naše zkušenosti s automatizovanými testy. Systém vytvářený pro Českou pojišťovnu je podstatným dokladem toho, že automatizované testy mají nepopiratelné a významné místo na poli testingu,“ doplnil Ondřej Chromek, Project Manager ze společnosti Cleverlance.