Hlavní navigace

Ministryně zahraničních věcí USA Clintonová podpořila snahy pirátských stran

[Tisková zpráva] Brno, 25.1.2010 - stanovisko České pirátské strany - Ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová v reakci na probíhající snahy firmy Google o zrušení cenzury Internetu v Číně řekla: „Nová informační železná opona se roztahuje přes velkou část světa. Požadujeme jediný internet, na kterém bude mít celé lidstvo stejný přístup ke znalostem a myšlenkám.“ Dále pak pokračovala: „Země, které budují elektronické bariéry v přístupu k Internetu nebo filtrují jeho obsah porušují Chartu OSN o lidských právech, která svobodu projevu a informací zaručuje.“

Sdílet

Hillary Clintonová tak nepřímo potvrdila základ programů všech pirátských stran. O nutnosti obrany proti stále sílící cenzuře Internetu svědčí nejen běžná praxe v Číně a Íránu, ale například i v Austrálii, Francii, Velké Británii, Švédsku, Španělsku nebo Turecku. Dokonce i u nás například Telefonica O2 nebo Vodafone upravují DNS záznamy, ve snaze ztížit přístup na některé nepohodlné stránky, čímž porušují principy síťové neutrality.

Vilém Maršík, předseda komise pro revizi práv k nehmotným statkům a svobodný Internet, vyjádření ministryně komentoval: „Zástupci USA zatím vystupovali spíše jako ti, kdo nadřazují autorské právo nad svobodu projevu a právo na informace. Prohlášení Hillary Clintonové by mohlo být předzvěstí změny ve státní politice přístupu k Internetu jako informačnímu médiu 21. století."