Hlavní navigace

CONCERTINO PRAGA 2008 V RUDOLFINU

[Tisková zpráva] V sobotu 14. června 2008 se v Dvořákově síni pražského Rudolfina uskuteční od 19.00 hodin slavnostní Koncert vítězů 42. ročníku Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga 2008.

Sdílet

Jedná se o soutěž, kterou již tradičně pořádá pod záštitou ministra kultury České republiky a ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Český rozhlas. Concertino Praga je členem Evropské unie hudebních soutěží pro mládež (EMCY). Letos soutěžili mladí interpreti z celkem devíti zemí, a to v kategoriích vypsaných pro tento ročník: flétna, klarinet, hoboj, fagot a trubka.

Na galakoncertě v Rudolfinu se představí nositelé prvních cen letošního ročníku a doprovodí je Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který bude řídit Alexander Apolín. Na programu jsou skladby Františka Vincence Kramáře – Krommera, Carl Maria von Webera, Alexandra Arutjunjana, Jana Václava Antonína Stamice či Wolfganga Amadea Mozarta. Koncert pro flétnu a orchestr č. 2 D dur, K 314 posledního jmenovaného autora přednese absolutní vítězka soutěže, mladá rakouská flétnistka Daniela Koch. Koncert, který se koná pod záštitou primátora hl. m. Prahy, bude přímým přenosem vysílat Český rozhlas 3 – Vltava, v zahraničí pak partnerské rozhlasové stanice – členové Evropské vysílací unie. Poprvé v historii soutěže bude koncert přenášen také audio – vizuálně na internetu. Naleznete jej na webových stránkách Českého rozhlasu (www.rozhlas.cz/pre­nos). Výsledný obraz bude dílem režiséra, který má k dispozici celkem 3 kamery. Zvuk bude přenášen ve formátu 5.1.

Slavnostní Koncert vítězů v Rudolfinu je však pouze začátkem turné vítězů Concertino Praga 2008. Hned následující týden čeká laureáty soutěže 40. ročník Jihočeského festivalu, který ke Concertinu neodmyslitelně patří. Na programu jsou tak koncerty v Maškarním sále zámku Český Krumlov (16. června v 17.00 hodin), Vokově sále zámku Bechyně (17. června v 17.00 hodin), Městském divadle Josefa Kajetána Tyla v Třeboni (19. června v 19.30 hodin) a konečně v Rytířském sále zámku Jindřichův Hradec (20. června v 19.00 hodin).

Tisková konference k turné vítězů Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga 2008, spojená s předáním cen vítězům, se koná dne 13. června od 10.00 hodin v Atriu Studiového domu Českého rozhlasu, Římská 13, Praha 2.

Podrobnější informace, programy jednotlivých koncertů, profily účinkujících či kontakty na předprodejní místa naleznete na www.rozhlas.cz/con­certino.