Hlavní navigace

Conficker přestal komunikovat s doménami, komunikuje jen ve své peer-to-peer síti

[Tisková zpráva] ESET zachytil novou verzi Confickera, která se od předešlých variant liší v jedné podstatné, ale o to překvapivější vlastnosti. Nekontaktuje žádnou z řídících domén, i když původně jich bylo až 50 000 denně. Conficker a velikost jeho botnetu (síť infikovaných počítačů) vyvolal v předcházejících dnech velký mediální zájem.

Sdílet

Nová varianta Confickera, která vznikla teprve 7. dubna 2009, komunikuje už pouze v rámci své sítě. Skládá se ze dvou hlavním komponent. Serverová část infikuje zranitelné počítače v síti, přičemž na ně instaluje svoji klientkou část. Takto napadené počítače se stanou součástí botnetu červa Conficker.

Zajímavostí, kterou autoři červa vložili do jeho kódu je, že po 3. květnu 2009 se serverová část automaticky deaktivuje a odstraní z počítače. Botnet však bude existovat i po tomto termínu a Conficker zůstane i nadále jednou z nejrozšířenějších aktuálních hrozeb.

Tak jako všechny předcházející varianty, i Win32/Confic­ker.AQ zneužívá zranitelnost MS08–067 operačního systému Windows. Doporučujeme mít záplatovaný počítač a používat bezpečnostní software.

O společnosti ESET
Firma ESET, která byla založena v roce 1992, je světovým producentem bezpečnostního software pro firemní klientelu i koncové uživatele a věnuje se boji proti vznikajícím počítačovým hrozbám. Produkty ESET patří mezi nejpokročilejší bezpečnostní softwarová řešení na světě, což je možné prokázat řadou prestižních ocenění. Společnost ESET byla firmou Deloitte jmenována Technology Fast 500, má rozsáhlou síť partnerů včetně takových společností jako jsou Canon, Dell a Microsoft. ESET má sídlo v Bratislavě na Slovensku, pobočky v Praze, v Bristolu, Buenos Aires, San Diegu a je reprezentována ve více než 160 zemích světa.