Hlavní navigace

Conficker se celý rok 2009 vyhýbal Česku i Slovensku. Už to neplatí.

[Tisková zpráva] Nejrozšířenější světová hrozba roku 2009 podle statistického systému ESET ThreatSense.Net® - Win32/Conficker - skončil i prosinci na prvním místě ze všech zaznamenaných hrozeb, a to s podílem 9,85 %. Dominuje globálně, je nejrozšířenější ve většině evropských zemí a hrozbou číslo jedna se stal už i v Česku.

Sdílet

K nejrozšířenějším infiltracím patřil v prosinci 2009 znovu také INF/Autorun (7,58 %). Podíl této směsi trojských koní, zneužívajících funkci autorun.inf v operačních systémech Windows, bude však postupně mírně klesat v souvislosti s rozšiřováním Windows 7. Microsoft se totiž v rámci bezpečnosti v tomto směru poučil. Také Win32/PSW.OnLi­neGames (7,16 %) si zatím udržuje přední umístění v pořadí nejčastěji detekovaných hrozeb uživateli produktů ESET. Je to známá rodina trojských koní používaná na phishingové útoky cílené na hráče online her. Trojské koně se schopnostmi keyloggerů a občas i rootkitů se soustředí na zneužití a vykrádání artefaktů z populárních online her.

Jedinou novinkou v TOP 10 globálních hrozeb byl v prosinci Win32/Spy.Ursnif.A (0,56 %). ESET tak označuje spyware aplikaci, jenž vykrádá údaje z infikovaného počítače a posílá je na vzdálený server. Zároveň vytváří skrytý uživatelský profil s úmyslem umožnit komunikaci přes Remote Desktop připojení.

Conficker už i v Česku
Různé varianty červa Conficker (například Win32/Conficker.AA, Win32/Conficker.AL, Win32/Conficker X) se staly v prosinci nejčastěji detekovaným malwarem skoro ve všech evropských zemích. Poprvé je Conficker jedničkou i v Česku, když u nás v prosinci zaznamenal podíl 4,46 % ze všech zaznamenaných hrozeb. Stejnou premiéru zaznamenal Conficker i ve Španělsku a do první trojky se poprvé dostal i na Slovensku, kde předtím nebyl celý rok ani v první dvacítce.

Nejvyšší podíl dosahuje Conficker v Rusku (17,13 %), Bulharsku (15,35 %), JAR (14,92 %) a Rumunsku (14,37 %).

Řadu evropských zemí obtěžoval také malware Win32/PSW.OnLi­neGames. Itálie má svou unikátní top hrozbu v podobě Win32.Skintrim (10,56 %), což je rodina trojanů, která stahuje a spouští libovolné soubory.

Jednou z nových hrozeb v žebříčcích nejrozšířenějších infiltrací je i JS/Exploit.Pdfka. Tento malware zneužívá zranitelnosti v PDF formátech a dosahuje vysokých podílů například v severských zemích, ale objevil se i v Česku.

O společnosti
Společnost ESET, která byla založena v roce 1992, je světovým výrobcem bezpečnostního softwaru pro firemní klientelu a domácnosti. Věnuje se celosvětovému boji proti vznikajícím počítačovým hrozbám. Je lídrem na trhu proaktivní detekce počítačových hrozeb. Díky technologii ThreatSense.Net® sbírá ESET data od dobrovolných uživatelů z celého světa, a tak okamžitě reaguje na nové hrozby. Produkty ESET Smart Security a ESET NOD32 Antivirus patří mezi technologickou špičku, protože negenerují téměř žádné falešné poplachy. ESET NOD32 Antivirus je podle nezávislé organizace AV-Comparatives nejlepším antivirovým produktem na světovém trhu za roky 2006 a 2007. ESET sídlí v Bratislavě, pobočky má v Praze, v Bristolu (Velká Británie), Buenos Aires (Argentina) i v San Diegu (USA) a má zastoupení ve více než 160 zemích světa. V roce 2008 otevřel ESET vývojové centrum v polském Krakově. Firma patří podle žebříčku Deloitte Technology Fast 500 mezi nejrychleji rostoucí technologické společnosti v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky.

ThreatSense.Net® sbírá anonymní statistické balíčky, které obsahují informace o typu a počtech infiltrací zachycených v počítači daného uživatele. Díky těmto údajům mají virové laboratoře společnosti ESET velmi přesné a relevantní informace o nejrozšířenějších infiltracích. Hrozby, které zachytí heuristická analýza, se zpracují a je proti nim vydaná účinná aktualizace ještě dříve, než se stihnou masově rozšířit či zmutovat do odlišné varianty.