Hlavní navigace

ČPS nesouhlasí s negativní kampaní BSA

[Tisková zpráva] Tisková zpráva České pirátské strany ze dne 2.10.2009

Sdílet

BSA (Business Software Alliance) v těchto dnech rozesílá na adresu 20tis. českých firem dopis, ve kterém jejich jednatele nabádá, aby udali svou konkurenci, která používá nelegální software. Oznámenou firmu pak čeká kontrola od policie a jen zdržení způsobené touto kontrolou může firmu stát desetitisíce Kč i v případě, že se žádné pochybení neprokáže.

Česká pirátská strana takové jednání ze strany BSA považuje za neetické vzhledem k faktu, že tato organizace v ČR formálně přestala existovat po prohraném soudním sporu s českobudějovickou firmou Digisys, ve kterém byla v roce 1999 odsouzena k omluvě a úhradě 300 tis. Kč. Není známo, že by BSA tento svůj dluh někdy uhradila.

Společnost, kterou BSA neoprávněně nařkne na základě udání jiné firmy tak má jen velmi malou šanci na získání jakékoli kompenzace. Výsledná škoda na českých společnostech i nákladech vyšetřování tak může být neúměrná výsledku této akce.

Jaroslav Kučera, jihomoravský krajský předseda, aktivitu BSA komentoval takto: „BSA se v tomto případě falešně ohání ochranou konkurenčního prostředí. To je pikantní, pokud si uvědomíme, že tato klika mocných z velké části zastupuje společnosti, které jsou v Evropě opakovaně vyšetřovány s ohledem na porušení pravidel hospodářské soutěže, a že v minulosti jediný český výrobce SW byl s ohledem na praktiky BSA nucen své angažmá v této pseudoprotipirátské mafii ukončit.”

Česká pirátská strana neobhajuje softwarové pirátství. Pouze se varujeme před negativními a zastrašujícími praktikami, využívanými BSA. Za daleko přínosnější bychom považovali kampaň nabízející volně šiřitelné alternativy z rodiny open-source nebo freeware produktů, které jsou v mnoha případech k dispozici.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).