Hlavní navigace

ČPS zaslala otevřený dopis španělskému velvyslanci

[Tisková zpráva] Praha, 9.1.2010 - tisková zpráva České pirátské strany - Zasíláme velvyslanci Španělského králosvství v ČR otevřený dopis jako reakci na rozsudek Nejvyššího soudu Španělského království, který nařídil španělské Asociaci uživatelů internetu (AI) zaplatit Sdružení svazu autorů a vydavatelů (SGAE) a jeho prezidentovi E. Garcii odškodnění ve výši 36.000 EUR.

Sdílet

SGAE, obdoba českého OSA, v roce 2004 podala na AI žalobu, za urážlivou kampaň, která směrovala proti autorskému svazu. V kampani využila AI webové stránky jako www.putagae.org (Zkurvený svaz autorů) nebo www.antisgae.in­ternauts.com. Tyto webové stránky obsahovaly mimojiné výrazy jako „žoldácké gorily“, „banda mafiánů“, „zkurvení zloději“,nebo „přísloví říká: kdo okrádá zloděje, tomu milost na dalších sto let“.

Ačkoli AI argumentovala svobodou slova a tím, že nenese odpovědnost za hanlivé výroky, neuspěla ani u poslední soudní instance s kasačním řízením.

Zarážející je i zdůvodnění rozsudku.

Mikuláš Ferjenčík, ze zahraničního odboru ČPS k rozsudku řekl: „Nebudeme bez reakce přihlížet rozsudku, jímž bylo právo na ochranu osobnosti zajímavě aplikováno u kolektivního správce děl a nadřazeno základnímu lidskému právu na svobodu vyjadřování. Toto právo zná i španělská ústava.“

ČPS jako součást Evropského pirátského hnutí si klade za cíl upozorňovat na svévolná omezení základního lidského práva na svobodu vyjadřování v kterékoli zemi EU.

Odkazy:

  • Česká verze dopisu – www.ceskapirat­skastrana.cz/me­dia/Spanelsky­Velvyslanec.pdf
  • Anglická verze dopisu – www.ceskapirat­skastrana.cz/me­dia/Spanelsky­Velvyslanec_EN­.pdf
  • AI – http://www.in­ternautas.org/
  • SGAE – http://www.sga­e.es/home/es/Ho­me.html
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).