Hlavní navigace

Česká republika má svůj první hybrid kabelové a IP televize

[Tisková zpráva] První hybrid kabelové a IP sítě v České republice umožní i lidem s klasickou „kabelovkou“ využívat nejmodernější televizní služby jako video na vyžádání či nahrávání programů. Toto unikátní řešení si obyvatelé pražského sídliště Šeberov vyzkoušejí již v červenci.

Sdílet

Praha, 10. června 2009 – S neustále rostoucími možnostmi a kvalitou IP televize po ní výrazně roste i poptávka. Zatím však není dostupná všem, limitem je hlavně moderní infrastruktura poskytovatelů služeb, která ještě na mnohých územích chybí. V České republice se teď poprvé podařilo zavést řešení, které dělá digitální televizi dostupnější více lidem – prostřednictvím hybridu klasické kabelové (DVB/C) a IP sítě.

„Kabelová síť ani zdaleka nevyčerpala svůj potenciál. Toto hybridní řešení ukazuje efektivní způsob, jak nasadit multimediální a interaktivní služby, spojené hlavně s digitální televizí, právě v kabelové síti. Jde například o službu videa na vyžádání, tzv. Video on Demand (VoD),“ přibližuje význam řešení Antonín Král, představitel nangu.TV – výrobce mediální platformy, která toto řešení zabezpečila.

„První DVB/C – IP síť v České republice si budou moci naostro vyzkoušet obyvatelé sídliště Praha-Šeberov už od 1. července 2009,“ říká Martin Havrda ze společnosti Planet A, která před časem akvizovala poskytovatele kabelové televize v této lokalitě. „Naše společnost se primárně profiluje jako optický operátor. Je pro nás proto velice důležité, že se nám v spolupráci s nangu. TV podařilo najít originální formu, jak moderní funkce přinést i zákazníkům v této lokalitě bez FTTx připojení,“ dodává Martin Havrda.

„V přidání IP transportu vidíme velkou perspektivu pro kabelové operátory, jak udržet krok s poptávkou zákazníků po nových, zajímavých službách. Kromě VoD jsou to například interaktivní aplikace založené na webovém prohlížeči, síťový videorekordér (nPVR) a podobně,“ přibližuje další výhody hybridního řešení Michal Kožíšek, technický ředitel společnosti Alef Nula, partnera platformy nangu.TV. Díky funkcionalitě inteligentního plnění vyrovnávací paměti může být dokonce pro přenos IP paketů v síti CATV použita i technologie DOCSIS 2.0, která by jinak neumožňovala garantovat parametry kvality služby.

ALEF NULA je na trhu informačních technologií předním dodavatelem řešení společnosti CISCO, edukátorem a poskytovatelem služeb s přidanou hodnotou nadstandardní úrovně v oblasti komplexního outsourcingu či poradenského servisu v rámci středoevropského regionu. ALEF NULA již 15 let navrhuje komplexní řešení komunikačních systémů a infrastruktury, dodává prvky, zajišťuje jejich instalaci, implementaci a následnou technickou podporu. Kromě distribuce zařízení a technologií značek Cisco a nangu.TV Alef Nula zastřešuje profesionální služby v oblasti routingu, switchingu, security, wireless, voice či Triple Play a poskytuje profesionální služby auditů, či podpory partnerů již v projektových fázích. V roce 2008 skupina Alef Nula získala významné globální ocenění Cisco Worldwide Top Innovator a zároveň byla vyhlášena za nejlepšího Cisco distributora v regionu střední a východní Evropy. Působí v České republice, na Slovensku a v Maďarsku s možností dodávek řešení a služeb v regionu EU.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).