Hlavní navigace

České Radiokomunikace přeladí MUX 2 z Kleti a Mařského Vrchu z dočasného na finální kanál dle TPP

[Tisková zpráva] (Praha, 16. června 2010) – České Radiokomunikace na konci června přeladí multiplex 2 z jihočeských vysílačů Kleť a Mařský Vrch z dočasného 50. na finální 39. kanál. Finální kmitočet se uvolní až po vypnutí analogového televizního vysílání v územní oblasti České Budějovice, ke které by mělo dle TPP dojít 30. června 2010.

Sdílet

„Důvodem k alokaci dočasného kanálu byla nutnost splnit podmínku TPP týkající se souběhu analogového a digitálního vysílání v každém z regionů. Na finálním kanále 39 nyní vysílá analogově ČT1. 30. června 2010, jakmile dojde k vypnutí analogu, se uvolní kmitočet 39 a bude jej tedy možno použít pro šíření MUX 2 přesně tak, jak stojí v TPP,“ říká Kamil Levinský, ředitel pro transformaci Českých Radiokomunikací.

Po vypnutí analogého vysílání v územní oblasti Českých Budějovic, kam spadají nyní tři vysílače velkého výkonu (Kleť, Mařský Vrch a Radimovice) bude v jižních Čechách možné přijímat již pouze digitální vysílání z Kleti a Mařského Vrchu. K dispozici budou divákům všechny tři multiplexy. MUX 1 na 49. kanále, MUX 2 na 39. kanále a MUX 3 z Kleti na 22. kanále.

Bližší informace spojené s vypínáním analogového a zapínáním digitálního signálu, včetně map pokrytí, dohledáte na speciálních informačních stránkách Českých Radiokomunikací věnovaných digitalizaci www.digistranky.cz a nebo na státní telefonní lince 800 90 60 30.

České Radiokomunikace a.s. působí na českém trhu již 47 let. Stabilitu společnosti dokazuje její silné finanční zázemí a zkušenosti nabyté během dlouhé doby činnosti. České Radiokomunikace a.s. jsou největším expertem na trhu vysílacích služeb a jako první v České Republice, spustily jak veřejné, tak komerční digitální televizní vysílání. České Radiokomunikace nabízejí také telekomunikační služby pro velkoobchodní a korporátní zákazníky. Společnost disponuje vlastní rozsáhlou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou České Radiokomunikace nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken. Společnost poskytuje hlasové služby, vysoce kvalitní internetové připojení a datová řešení na základě individuálních požadavků zákazníků.

Digitální televizní vysílání bylo spuštěno v systému DVB-T na území Prahy již v roce 2000. Toto vysílání bylo označováno jako dočasný multiplex A a ke dni přechodu tohoto přechodného vysílání do finální sítě 2, činilo jeho pokrytí 42% obyvatelstva. České Radiokomunikace jsou operátorem komerčního multiplexu 2 a poskytovatelem vysílacích služeb pro multiplexy 1 a 3. K dnešnímu dni činí pokrytí digitálním vysíláním multiplexu 2 více než 60% obyvatelstva v celkem osmi lokalitách České republiky. Probíhající proces digitalizace vysílání bude završen v roce 2012, kdy bude na území České republiky vystavena digitální vysílací infrastruktura pokrývající až 99,6% populace digitálním pozemním televizním a rozhlasovým vysíláním.