Hlavní navigace

České Radiokomunikace radí jak na vertikální vysílání

[Tisková zpráva] (Praha, 20. října 2008) – Prahu a Brno čeká v následujících týdnech změna polarizace digitálního televizního vysílání z hlavních městských vysílačů Prahaměsto (Žižkov) a Brno-město (Barvičova). České Radiokomunikace na těchto lokalitách spustí koncem října digitální televizní vysílání multiplexu 1 a 2 z nových anténních systémů, které jsou vhodnější pro vysílání v městských aglomeracích. Vertikální vysílání bude doplněno příměstskými vysílači s horizontální polarizací, což zaručí kvalitní a robustní pokrytí těchto měst a jejich okolí.

Sdílet

Kombinace vertikálního a horizontálního vysílání je běžná ve většině metropolí západní a střední Evropy. Praha a Brno se tak připojí například k Berlínu, Vídni a Stuttgartu. Divákům přinese kombinace obou polarizací výhody na straně příjmu, kdy ve většině domácností bude postačovat malá prutová anténa. Vertikální polarizace je také vhodnější pro mobilní příjem, což je vhodným předpokladem pro předpokládaný nástup mobilní televize ve formátu DVB-H.

„Vysílání multiplexu 2 budeme spouštět 31. října. Doporučujeme divákům s vyhodnocením příjmu vyčkat až na chvíli, kdy bude vysílání finálně spuštěno,“ radí divákům Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic vysílacích služeb Českých Radiokomunikací. Pro pokrytí Prahy a středních Čech bude navíc spuštěn plným výkonem příměstský vysílač Cukrák, vysílání z Brna-Barvičova doplní vysílání ze stanoviště Brno-Hády. „Očekáváme, že většina domácností bude v případě dobrého technického stavu antén i po změně polarizace přijímat vysílání bezproblémově,“ dodává Jiří Vykydal.

V případě problematického příjmu by se diváci měli obrátit na specializovaný servis. Alternativou může být také přetočení antény na příjem z jiného vysílače, poslední variantou by mohlo být otočení anténního systému pro příjem vertikálního signálu.

Příměstské vysílače Cukrák u Prahy (pro Středočeský kraj) a Brno-Hády (hlavně pro Jihomoravský kraj a částečně i pro přilehlé kraje) budou nadále vysílat s horizontální polarizací. Vysílání analogové televize bude nadále pokračovat s horizontální polarizací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).