Hlavní navigace

ČRa zahajují řádné digitální vysílání

[Tisková zpráva] [Praha, 21. října 2005] – Společnost České radiokomunikace – JTR Management dnes na základě loňského rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu zahájily provoz řádného digitálního vysílání ve formátu DVB-T. Jedná se o zahájení placené služby ve stejném rozsahu a se stejným pokrytím jako původní experiment ČRa. V současné době budou přenášet ČRa na základě jednání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání televizní programy ČT1, ČT2, ČT24 a TV Nova a rozhlasové stanice ČRo 2-Praha, ČRo 3-Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-Dur a Rádio Česko za zaváděcí ceny. Po ukončení jednání se za stejných podmínek připojí i rozhlasová stanice Frekvence 1.

Sdílet

S řádným digitálním TV vysíláním začínáme na vysílačích Praha-město a Cukrák, dále plánujeme zahájení v Brně a Ostravě během 4 měsíců, řekl dnes Ing. Miroslav Čuřín, předseda představenstva a generální ředitel ČRa. Stojí za námi znalost problematiky vysílání a dlouhodobá zkušenost, rozsáhlá distribuční infrastruktura a v neposlední řadě vytvořené personální zázemí, dodal Ing. Čuřín. Uvedl, že náklady na vybudování multiplexu se budou pohybovat v řádu stovek miliónů Kč a nižším než 1 miliarda Kč. Tyto náklady vyplývají z existující vysílací sítě ČRa, ze které bude společnost moci využít až 60% svých současných vysílacích budov a anténních nosičů.

Během neobvykle dlouhé doby experimentálního vysílání ČRa jsme vyřešili celou řadu technologických problémů a nyní jsme jako držitelé individuálních oprávnění ČTÚ zcela připraveni na plnohodnotné šíření DVB-T signálu, uvedl dnes Ing. Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb ČRa. ČRa mají v současné době k dispozici pro šíření signálu 34 vysílacích bodů, na kterých jsou schopny vysílat obsah podle přání broadcasterů, dodal Ing. Roztočil. Chceme vybudovat a poté provozovat kvalitní digitální vysílací sítě tak, abychom mohli rentabilně poskytovat nejlepší vysílací služby na trhu, prohlásil ředitel Roztočil.

Za dobu experimentálního vysílání významně klesly ceny set-top-boxů a desítky tisíc domácností přešly na digitální příjem DVB-T, prohlásil Miroslav Semrád, marketingový ředitel ČRa. Dodal, že ČRa se budou snažit o dosažení cílového stavu pokrytí 97% obyvatel v ČR. Naším zájmem je posílení věrnosti našich zákazníků a pro dosažení tohoto cíle musíme poskytovat spolehlivá zákaznická řešení a zůstat na špičce ve vývoji produktů vysílacích služeb, uvedl Miroslav Semrád.

Digitální televize znamená pro diváka především výrazné zlepšení kvality obrazu i zvuku a to i ve ztížených podmínkách, do budoucna pak ještě větší rozšíření programové nabídky a EPG. V neposlední řadě má výhodu v použití stejné, nebo dokonce jednodušší antény pro příjem TV signálu bez nutnosti nového nastavení ve většině lokalit.

České radiokomunikace jako první v roce 2000 zahájily experimentální digitální televizní vysílání v systému DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial). V jeho rámci vysílaly ze dvou vysílačů v Praze pět televizních programů (TV Nova, ČT1, ČT2, Prima, Óčko) a 4 rozhlasové stanice (ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, Frekvence1). Statistický multiplex, který ČRa provozují, umožňuje zlepšit kvalitu vysílaných programů. ČRa ve svém multiplexu provozovaly interaktivní služby a jako jediné experimentovaly s digitálním rozhlasovým vysíláním v systémech T-DAB (Terrestrial – Digital Audio Broadcasting) a DRM (Digital Radio Mundial). Současně se ČRa podílejí na vývoji Dopravního informačního systému RDS-TMC, který má pracovat na platformě rozhlasového vysílání.

15. července 2004 pak Český telekomunikační úřad Českým radiokomunikacím přidělil sadu frekvencí, které společnosti umožňuje vybudovat digitální vysílací síť pro digitální televizní vysílání v systému DVB-T.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).