Hlavní navigace

ČRo předá v Katedrále sv. Víta Betlémské světlo

[Tisková zpráva] Betlémské světlo kardinálu Miloslavu Vlkovi a obyvatelům Prahy předají i letos v Chrámu sv. Víta zástupci Českého rozhlasu. „Světlo přátelství“ přiváží pod záštitou kardinála Miloslava Vlka, manželky prezidenta Livie Klausové a pražského primátora Pavla Béma Český rozhlas spolu s Junákem - Svazem skautů a skautek v ČR.

Sdílet

Z Českých Budějovic doputuje Betlémské světlo do Katedrály Sv. Víta v pátek 22. prosince 2006 v 13.00 hodin.

„Betlémské světlo je jedním ze symbolů Vánoc. Jsme rádi, že se tradiční akce zúčastní i členové Junáku, účast přislíbila manželka prezidenta republiky Livia Klausová a pražský primátor Pavel Bém. Samozřejmě rádi přivítáme nejen obyvatele naší metropole," potvrdil výkonný ředitel Českého rozhlasu Josef Havel. Hudební doprovod tradiční akce zajistí Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu.

Světlo z Betléma bude v Katedrále Sv. Víta hořet do 23. prosince do 16.00 hodin. Až do večera Štědrého dne pak bude Betlémské světlo k dispozici v budově Českého rozhlasu na Vinohradské ulici 12, na Arcibiskupství pražském na Hradčanském náměstí 16 a ve většině pražských chrámů.

Historie
Myšlenka Betlémského světla vznikla v roce 1986 ve studiu hornorakouského ORF v Linci. Plamínek, zažehnutý v místě narození Ježíše Krista v Betlémě, nazvaný Světlo přátelství, putuje z Izraele letecky ve speciálním bezpečnostním obalu do Lince, odkud se předává do 25-ti zemí světa a institucím jako jsou Evropský parlament či sídlo OSN v New Yorku. Každoročně Světlo přátelství slavnostně přebírá Český rozhlas České Budějovice a přiváží jej společně s jihočeským biskupem a hejtmanem Jihočeského kraje do České republiky. Je ohromující, jak člověk 21. století, který je schopen domluvit se v téže minutě s opačnou stranou zeměkoule, opatruje symbolický plamínek, hřeje jej v dlani a strachuje se, aby cestou nezhasl a nepřetrhl tak řetěz vzájemného lidského pochopení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).