Hlavní navigace

Český rozhlas připomene ve vysílání dílo J. Škvoreckého

[Tisková zpráva] V ranních hodinách dne 3. ledna 2012 nás navždy opustil populární český spisovatel a nakladatel Josef Škvorecký, jehož torontské nakladatelství exilové literatury Sixty Eight Publishers dávalo prostor mnoha výrazným osobnostem českého disentu. Český rozhlas oznámil při této smutné příležitosti několik programových změn, které připomenou dílo jednoho z našich nejznámějších a nejaktivnějších exilových prozaiků.

Sdílet

Český rozhlas 1 – Radiožurnál zařadil vzpomínky a příspěvky o životě a díle Josefa Škvoreckého aktuálně už do odpoledního vysílání a úmrtí slavného spisovatele bude připomínat i ve večerních publicistických pořadech Ozvěny dne a Stalo se dnes. Od 21:30 zařazuje Radiožurnál do programu mimořádný půlhodinový blok věnovaný Josefu Škvoreckému. Kromě jeho medailonu zazní i archivní nahrávka Československého rozhlasu z roku 1966, kde Josef Škvorecký odpovídá na 33 otázek pro spisovatele. Pořad doplní rozhovor s publicistou a spisovatelem Karlem Hvížďalou, ve kterém se ohlédneme i za činností nakladatelství Sixty Eight Publishers.

Český rozhlas 3 – Vltava uvede již dnes, v úterý 3. ledna od 21:10, rozhlasovou dramatizaci známé Škvoreckého prózy Legenda Emöke. Příběh se točí okolo krátkého setkání dvou mladých lidí během bezútěšné rekreace v Československu koncem padesátých let. Do středečního dopoledního pořadu ČRo – 3 Vltava Psáno kurzívou byly mimořádně zařazeny oblíbené Nápady čtenáře detektivek a od 18:00 zahájí Vltava desetidílnou četbu na pokračování z románu Lvíče.

Ve čtvrtek 5. ledna si posluchači ČRo 3 – Vltava budou moci v rámci cyklu Moderní povídka naladit dramatizaci Škvoreckého Dialogus de veritate. Páteční večer by měl na Vltavě patřit hře Zákony džungle. Nedělní večerní Schůzky s literaturou pak završí rozhlasové zpracování románu Mirákl. Pro zájemce o rozhlasové adaptace Škvoreckého knih jsou na webu Českého rozhlasu v rámci projektu Čtenářský deník k dispozici dvě Škvoreckého díla, Konec nylonového věku a jeho slavná prvotina Zbabělci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).