Hlavní navigace

ČESKÝ ROZHLAS REGION SE VYDÁ PO STOPÁCH ANTONÍNA ZÁPOTOCKÉHO

[Tisková zpráva] Letošní rok je rokem osmičkových výročí. V průběhu roku si tak s Českým rozhlasem Region můžete připomenout události února 1948, srpna 1968, září 1938 a října 1918.

Sdílet

V pondělí 25. února, v den 60. výročí únorového převratu, přinášíme první z řady speciálních dokumentů, které mapují důležité mezníky naší historie. V premiéře od čtrnácti a v repríze od devatenácti hodin odvysílá Český rozhlas Region dokument Marka Čiháka Stopy Antonína Zápotockého.

Antonín Zápotocký – kam vstoupil, tam zanechal výrazný otisk. Rodák ze Zákolan na Kladensku, rozporuplný komunistický politik a jeden z československých prezidentů. O tátovi dělníků a době, ve které žil, budou vyprávět historici Jiří Pernes a Zdeněk Kuchyňka.

Jiný pohled na jednoho z představitelů totalitního režimu nabídnou vzpomínky jeho ženy Marie. Unikátní zvukový záznam, na kterém manželka Antonína Zápotockého popisuje rodinný život, poskytl Regionu kronikář Zákolan Vladimír Černý. Také on se s námi vydá po stopách milovaného i nenáviděného Středočecha.

Uslyšíte dobové nahrávky z archivu Českého rozhlasu, materiály z Národního filmového archivu, a také obyvatele Zákolan a jejich názory na slavného rodáka. Chybět nebudou ani dobové skladby.