Hlavní navigace

Český rozhlas ve finále na mezinárodním festivalu Prix Italia

[Tisková zpráva] Inscenace hry Georga Büchnera – „Vojcek“ postoupila na 61. ročníku festivalu Prix Italia v Torinu mezi tři finalisty v kategorii Drama spolu s německou a švédskou tvorbou. V sobotu 26. září bude vyhlášen absolutní vítěz. Už samotná účast v tomto nejužším finále jednoho z nejprestižnějších rozhlasových festivalů je velkým úspěchem dramatické tvorby Českého rozhlasu. Naposledy se Českému rozhlasu něco takového podařilo před čtyřiceti lety v roce 1969.

Sdílet

Divadelní hru „Vojcek“ německého autora 19. století Georga Büchnera, kterou přeložil Ludvík Kundera, rozhlasově upravil Hynek Pekárek, režisérem je Aleš Vrzák, zvukovým designérem a zároveň také autorem scénické hudby pak Michal Rataj. Porota Prix Italia ji ohodnotila takto: „Perfektně vyvážená adaptace textu, jenž je považován za jeden ze světově nejskvělejších. Tato práce pro rozhlasové vysílání se soustředí na vášeň, která je jádrem děje a děsivý příběh lásky se špatným koncem. Mixáž zvuku, hudby a pozoruhodných výkonů je skvěle zrežírovaná a produkovaná .“

Režisér Aleš Vrzák velmi potěšen řekl: „ Jsem rád, že Česká republika dosáhla velmi kvalitní produkce britské BBC a německé ARD. Český rozhlas si to zaslouží.“ Michal Rataj, autor scénické hudby k tomu dodal: „Došlo k významnému posunu našich produkcí díky proměně přístupů. Klíčové pro mě je, že Aleš Vrzák slyší na pojem zvukové kompozice a „Vojcek“ je výsledkem naší vzájemné rezonance.“

Do hry „Vojcek“, kterou odvysílal v premiéře Český rozhlas 3 – Vltava ve své programové řadě Rozhlasové jeviště 7. března tohoto roku, obsadil Aleš Vrzák Martina Fingera, Magdalénu Borovou, Jaroslava Plesla, Simonu Babčákovou, Rudolfa Pellara, Ladislava Freje, Václava Vydru a další. Zvukovým mistrem byl Milan Křivohlavý, natáčecím technikem Dominik Budil, produkční Dana Reichová. Ke spolupráci na pořadu přizval režisér hry také Elišku Závodnou.

O hře „Vojcek“
Vojcek, voják a holič, je člověk duševně i materiálně zubožený, neustále mrzačený jak službou pochybné autoritě, tak nelidskými lékařskými experimenty. Jediným naplněním jeho života je vztah k Marii a dítěti, které vychovávají. Mariina nevěra dohání Vojcka, štvance všudypřítomné reality i vlastních úzkostí a hněvu, k zoufalému činu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).