Hlavní navigace

ČRo živě přenáší po 7 dní hudbu z Prahy do 20 zemí

[Tisková zpráva] Do unikátního projektu Evropské vysílací unie (EBU) se tento týden zapojil jako jediný v republice Český rozhlas. V rámci programu Cities of Music poskytne v sedmi dnech rozhlasům ve 20 zemích z celého světa přímé přenosy a záznamy koncertů, jejichž společným jmenovatelem je místo jejich provedení – Praha. Počet oslovených posluchačů tak překoná hranici tří milionů.

Sdílet

V cyklu koncertů vysílaných z Prahy satelitní sítí Euroradia je zastoupena symfonická a komorní hudba, koncerty souborů staré hudby, varhanní recitál, soudobá hudba, jazz i operní představení. Dramaturgickým záměrem Mezinárodního oddělení Českého rozhlasu bylo vybranými pořady prezentovat především díla českých autorů nebo hudbu, která má k českému prostředí zřejmé vazby. Všechny koncerty jsou pořádány v zajímavých a pro dané hudební žánry typických prostorách, mimo jiné je ČRo přináší z Anežského kláštera, Bertramky, Studia 1 Českého rozhlasu, Týnského chrámu či Rudolfina.

Rozhlasové stanice mohou svým posluchačům přinést jednotlivé koncerty či celý cyklus. Pro převzetí kompletní nabídky se rozhodlo sedm z 20 zúčastněných států. Posluchači v Dánsku, Estonsku, Finsku, Chorvatsku, Lotyšsku, Nizozemí, Polsku a v Řecku si proto díky rozhlasovým vlnám a doprovodným textům k jednotlivým pořadům mohou zažít atmosféru české metropole. Podobnou možnost ale mají i posluchači mimo jiné v Kanadě, USA, Švýcarsku či Rumunsku.

Atmosféru pražského týdne programové řady Cities of Music přináší českým posluchačům ČRo 3 – Vltava 27. a 30. září a 1. a 2. října. Informace o projektu Praha – město hudby jsou k dispozici na http://www.roz­hlas.cz/mesto­hudby/portal.