Hlavní navigace

ČT a ČRo nebudou vysílat pořady s kandidáty do Sněmovny

[Tisková zpráva] Česká televize a Český rozhlas zahájí 27. srpna 2009, stejně jako v minulosti před volbami, embargo na vysílání pořadů, ve kterých vystupují lidé kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Výjimkou budou pouze zpravodajské pořady s aktuální tématikou a předvolební spoty vysílané podle zákona.

Sdílet

Česká televize pokračuje v tradici, která vychází z interních pravidel, a počínaje 27.srpnem 2009 nebude před volbami vysílat pořady (včetně archivních), ve kterých vystupují kandidáti usilující o poslanecké mandáty. Embargo se nevztahuje na aktuální zpravodajství a publicistiku. „ Česká televize nemá zájem jakýmkoliv způsobem ovlivňovat předvolební boj a nechce zavdávat důvody ke spekulacím o možné podpoře některých kandidujících“, říká programová ředitelka Kateřina Fričová. Ta zároveň připouští, že se jedná o velmi náročné opatření, protože je potřeba prověřit stovky pořadů. „Nejproblematič­tější je kontrola u Archivních návratů, kde často nejsou k dispozici kompletní titulky účinkujících a bude nutné pořady celé prohlédnout“, dodává Kateřina Fričová. Velká odpovědnost tak bude na pracovnících programu, kteří budou hlídat, zda některý ze stovek kandidátů v pořadech ČT nevystupuje. U nově natáčených pořadů jsou vystupující požádáni, aby podepsali čestné prohlášení, že do Sněmovny nekandidují.

Podobné opatření jako Česká televize připravil od 27.8.2009 také Český rozhlas. Stejně jako v minulosti platí pro vysílání Českého rozhlasu jasná pravidla. Až do voleb platí zpřísněný režim pro přístup politiků, zejména kandidátů do pořadů jednotlivých stanic. „Znamená to, že po tuto dobu nebudou zváni do pořadů, v nichž by měli možnost sebepropagace bez možnosti poskytnout adekvátní prostor konkurenčním stranám či kandidátům. Šéfredaktoři zodpovídají za to, že vysílání jednotlivých stanic bude odpovídat pravidlům vyváženosti. Opatření se samozřejmě stejně jako v ČT netýká zpravodajství a aktuální publicistiky,“ dodává Hana Hikelová, ředitelka zpravodajských stanic Českého rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).