Hlavní navigace

ČT a ČRo porovnají evidenci svých poplatníků

[Tisková zpráva] Vedení České televize a Českého rozhlasu se dohodla na porovnání evidence televizních a rozhlasových poplatníků. Obě veřejnoprávní média si vyměnila základní informace o domácnostech platících poplatky prostřednictvím SIPO České pošty.

Sdílet

Česká televize eviduje v rámci SIPO o cca 500 tisíc poplatníků více než Český rozhlas – tedy cca 3,2 mil. domácností. V průběhu letošního roku vzrostl počet poplatníků České televize o cca 165 tisíc, a to zejména vlivem aktivního vymáhání dluhů z poplatků a několikaměsíční kampaně Normální je platit včas. Český rozhlas tak díky vstřícné pomoci České televize získal údaje o 500 tisících domácnostech (jejich jména a adresy), kteří neplatí rozhlasový poplatek. Předání těchto informací umožňuje §8 zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích.

Porovnání databází zároveň umožní České televizi odhalit domácnosti, které platí rozhlasový poplatek, ale neplatí poplatek televizi veřejné služby. Všichni tito poplatníci obdrží od České televize výzvu, aby doložili, že televizor nemají, anebo aby se k platbě v souladu se zákonem přihlásili.

Poplatník, který nepřihlásil televizní přijímač do evidence, anebo který uvedením nepravdivých údajů dosáhl neoprávněného osvobození od povinnosti platit poplatek nebo neoprávněného odhlášení televizoru z evidence, je povinen zaplatit kromě dlužných poplatků i přirážku ve výši 10 000 Kč za televizní přijímač.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).