Hlavní navigace

ČT a festival Jeden svět

[Tisková zpráva] V letošním roce je Česká televize opět hlavním mediálním partnerem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2006. Navazujeme tak na dlouholetou tradiční spolupráci se společností Člověk v tísni. Problematika lidských práv je závažným celospolečenským tématem, na které ve svém vysílání upozorňuje také Česká televize.

Sdílet

Do vysílání jsou letos poprvé zařazeny Střípky Jednoho světa 2006. V období od 2. do 9. března 2006 na ČT2 budou divákům přinášet novinky a zajímavé informace z dění na festivalu. V šestiminutových aktualitách nebudou chybět ani setkání a rozhovory s významnými osobnostmi a tvůrci promítaných filmů. Režie se ujal Radim Špaček. Střípky Jednoho světa 2006 budou také publikovány v rámci internetového vysílání České televize.

Novinkou, kterou Česká televize svým divákům a návštěvníkům festivalu nabízí, je internetové vysílání vybraných 10 filmů uvedených na letošním festivalu a trailery k dalším asi 30 festivalovým dokumentům. Filmy, s omezením pouze na Českou republiku, je možné zhlédnout již od 1. března 2006 na http://www.ces­katelevize.cz/je­densvet

Dále Česká televize nabídne v neděli 5. března 2006 komponovaný Večer na téma… Ženy a násilí. Představeny budou následující dokumenty.

Moje milovaná holčička

ČT2 od 20.00 hod., 103 minut
Režie: Brit Jorunn Hundsnes
Sigrid Beate Edvardsen si promítá svůj život před nástupem trestu. Za zabití svého otce byla odsouzena na 7 let káznice. Ten ji i její sestru odmala znásilňoval. Společně s matkou i manželem bilancuje třiatřicetiletá Sigrid Beate, proč k tragédii došlo a do jaké míry se jí dalo zabránit. Krutý osud celé rodiny zaznamenala ve vynikajícím dokumentu norská režisérka Brit Jorunn Hundsnes, která za něj získala řadu ocenění. Norský dokument Moje milovaná holčička byl vítězným snímkem festivalu Jeden Svět 2005.

Nima

ČT2 od 21.40 hod., 15 min
Režie Annelies Kruk.
Snímek z kategorie dětského dokumentu festivalu Jeden Svět. Příběh somálské dívky Nimy, která se svou matkou utekla před válkou a již několik let žije v nizozemském uprchlickém táboře, kde čeká na rozhodnutí o udělení azylu.

Česká televize se bude festivalu Jeden svět 2006 věnovat i ve svých pravidelných kulturních a zpravodajských pořadech (Kosmopolis, Kultura.cz, Dobré ráno, Čétéčko apod.). V rámci mediálního partnerství Česká televize podporuje festival především formou vysílání celostátní spotové kampaně.

Z koprodukčních filmů České televize, které byly letos zařazeny do programu festivalu Jeden svět, bude v nejbližších měsících odvysílán dokument o setkání Idy Kelarové s talentovanou romskou dívkou s názvem Vierka (režie: Miroslav Janek, 76 min.). Na obrazovkách ČT se dokument objeví 9. dubna 2006 na ČT2 od 20.00 hod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).