Hlavní navigace

ČT blahopřeje dramaturgyni Sanitky Janě Dudkové k osmdesátinám

[Tisková zpráva] U příležitosti významného životního jubilea paní Jany Dudkové, mj. dramaturgyně seriálů Byl jednou jeden dům a Sanitka, scenáristky Povídek malostranských či Kachyňova filmu Hanele, uvede Česká televize v neděli 2. října na ČT1 od 21:55 detektivní příběh Černá karta (2005) v režii Zdeňka Zelenky.

Sdílet

Jana Dudková (*1. října 1931) patří mezi výrazné osobnosti televizní dramaturgie a scenáristiky. Její práce je úzce spjatá s Českou, resp. Československou televizí, kde se jako autorka podepsala pod řadu výjimečných dramatických titulů. Kromě těch již zmíněných připomeňme například její adaptace Jiráskova románu Na dvoře vévodském či Nerudových Arabesek, detektivek Síť na bludičku nebo Panenka. Jako dramaturgyni ji mj. nacházíme v titulcích úspěšných a oblíbených pořadů, jako jsou drama Tažní ptáci, televizní filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny, trilogie Ohnivé ženy, Ohnivé ženy se vracejí a Ohnivé ženy mezi námi, seriály Byl jednou jeden dům a Dnes v jednom domě, Dobrá voda, Sanitka (spolu s dramaturgem Otakarem Fenclem).

ČT1 l neděle 2. října l 21:55 l Černá karta (2005) l Kdo vraždí v domově důchodců? Hrají: Josef Abrhám, Eliška Balzerová, Radoslav Brzobohatý, Jitka Smutná, Stanislav Zindulka a další. Scénář Jana Dudková. Kamera Vladimír Holomek. Režie Zdeněk Zelenka.

Jana Dudková při televizní adaptaci detektivního příběhu známé francouzské dvojice Boileau-Narcejac dodržela patřičné atributy: komorní děj, nepříliš postav, jednotu místa. Prostředí rodinného domova, romantická láska s tajemnou dámou, nebezpečí další vraždy, ohrožení samotného hrdiny…

Druhořadý spisovatel Marton tráví své ještě nepříliš pokročilé stáří v luxusním domově důchodců. Kromě vnuka, který žije kdesi v Austrálii, nemá na světě nikoho. Žena ho dávno opustila, syn za války zemřel. Zdá se mu, že prázdný a stereotypní život mezi stejně opuštěnými lidmi neunese. Svému deníku svěřuje, že spáchá v nejbližších dnech sebevraždu. Jenže přijíždějí noví hosté – krásná paní Rouvrová s invalidním manželem. Mezi Martonem a paní Rouvrovou rychle přeskočí jiskra, sebevražda je zapomenuta. Ale v domě začínají záhadná úmrtí, posléze se nedá pochybovat, jsou to vraždy. Marton musí nakonec podezírat svou pozdní lásku, paní Rouvrovou… a sám se ocitne na vrahově seznamu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).