Hlavní navigace

ČT: Dagmar Havlová a Viktor Preiss v premiéře televizního filmu Kanadská noc – v neděli 14. 12.

[Tisková zpráva] V neděli 14. prosince na ČT1 od 20.00 hodin. Česká televize v rámci své původní dramatické tvorby realizovala nový televizní film podle scénáře Hany Cielové Kanadská noc. Renomovaný režisér Zdeněk Zelenka obsadil do hlavních rolí příběhu ze současnosti, který zasáhne všechny diváky bez rozdílu věku, Dagmar Havlovou a Viktora Preisse. Diváci České televize tak budou mít možnost opět vidět Dagmar Havlovou v premiéře atraktivního filmového příběhu.

Sdílet

Na začátku tohoto filmu stála skutečná událost: jedna česká rodina vyslala na reciproční pobyt do Kanady svého syna. Ten posílal pravidelné zprávy o svém pobytu i o své nové kanadské rodině, ale náhle se odmlčel. Následný příběh je dílem pravda a dílem fantazie scenáristky a stal se skvělou příležitostí pro excelentní herecké výkony Dagmar Havlové a Viktora Preisse. Jejich syna Michala hraje Jakub Grafnetr, mladíka z Kanady Jana Filip Cíl a Michalovu přítelkyni Hanku Tereza Voříšková.

„Je to emotivní komorní příběh. Rodiče se pokoušejí vyrovnat se ztrátou syna, který zahynul během studijního výměnného pobytu v Kanadě. Zároveň hledají cestu k mladíkovi, který jim o oné tragické události přijel říci pravdu. Scénář Hany Cielové zaujal nejen mě, ale i Dagmar Havlovou a Viktora Preisse. Oba herci v rolích rodičů hrají své postavy s tak silným vnitřním prožitkem, že mohu už teď, kdy máme za sebou více než třetinu natáčení, konstatovat, že lepší volba nemohla padnout. Nutno také dodat, že jsem spokojen i s obsazením dvou mladých studentů konzervatoře – Jakuba Grafnetra a Filipa Cíle, domnívám se, že oba mají před sebou slibnou hereckou kariéru. Diváci se mohou těšit,“ říká mj. režisér v rozhovoru, který vznikl v průběhu natáčení.

S režisérem Zdeňkem Zelenkou na filmu spolupracovali Karel Fairaisl (kamera), Jiří Škorpík (hudba), Libuše Pražáková (kostýmní výtvarnice), Martin Lubomírský (vedoucí výroby), Bedřich Ludvík (dramaturg) a další. Rozhovor s režisérem, z něhož citujeme, spolu s reportážemi z natáčení, ukázkou ze scénáře, fotografiemi a dalšími informacemi naleznete na www.ceskatele­vize.cz/program