Hlavní navigace

Česká televize digitálně na Chomutovsku od 30. listopadu 2008, analogové vysílání ČT2 na Chomutovsku a Sušicku skončí až v prosinci

[Tisková zpráva] Digitální vysílání veřejnoprávního multiplexu ze stanoviště Chomutov – Jedlová hora na 33. kanálu od neděle 30. 11. 2008. Konec analogového vysílání ČT2 z vysílačů Chomutov – Jedlová hora a Sušice – Svatobor se posunuje na prosinec.

Sdílet

Česká televize nadále rozšiřuje dostupnost svého digitálního zemského vysílání. Síť 1 šířící všechny čtyři programy ČT, doplňkové digitální služby a stanice ČRo se o nadcházejícím víkendu rozroste o další vysílač. Jeho signál pokryje Chomutovsko.

Řádný provoz multiplexu veřejné služby ze stanoviště Chomutov – Jedlová hora začne v neděli 30. listopadu 2008 v ranních hodinách, a to na 33. kanálu, horizontální polarizací, efektivním vyzářeným výkonem 32 kW. Tento vysílač vytvoří lokální jednofrekvenční synchronní síť s vysílačem Ústí nad Labem – Buková hora vysílajícím síť 1 pro Ústecký kraj (územní oblast Ústí nad Labem) rovněž na 33. kanálu, v horizontální polarizaci, o efektivním vyzářeném výkonu 100 kW.

Na vysílačích Chomutov – Jedlová hora a Sušice – Svatobor musí dle Technického plánu přechodu, nařízení vlády ČR, skončit analogové zemské vysílání ČT2, v obou případech na 52. kanálu. K dříve avizovanému termínu 29. listopadu 2008 ale zatím nebude naplněn důvod – začátek digitálního vysílání sítě 3 s komerčními stanicemi na 52. kanálu z vysílače Plzeň – Krašov, které by analogová ČT2 z Jedlové hory a Svatoboru rušila. Proto na těchto stanovištích zůstane zachováno analogové vysílání druhého programu ČT až do doby skutečného spuštění digitální sítě 3 z Krašova. O přesném datu bude Česká televize informovat ihned, jakmile jej provozovatel sítě 3 stanoví. Diváci v dotčených regionech mají nyní více času na zajištění digitálního příjmu. Analogové zemské vysílání ČT2 na 52. kanálu z vysílačů Chomutov – Jedlová hora a Sušice – Svatobor zůstává pro snadnou orientaci označeno piktogramem v podobě čtyř čtverců v pravém spodním rohu obrazovky a průběžně se zobrazující textovou lištou s bližšími informacemi. Lidé tak jednoduše rozeznají, zda-li se jich vypnutí analogové Dvojky týká.

Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top-boxu či digitálního televizoru s DVB-T tunerem. Potřeba je také nepoškozená, správně nasměrovaná, pevná venkovní anténa (pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech) a anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu. Zásadní problémy může způsobovat nevyhovující zesilovač nebo rozbočovač signálu. Bezpodmínečně nutná je odborná úprava převážné většiny systémů společných televizních antén (STA) v bytových domech.

Více o digitalizaci ČT: vysílání České televize, internetový speciál www.digict.cz, teletext ČT1 (strana 650), časopis ČT+, Divácké centrum ČT – horká linka digitalizace 261 13 74 74 (denně 7.30 – 20.00 hodin), letáky distribuované do schránek a mj. i reklama zadaná Českou televizí do tisku a rozhlasu.