Hlavní navigace

ČT HD: Satelitní vysílání České televize od 31. 8. ve vysokém rozlišení

[Tisková zpráva] Česká televize spustí 31. srpna 2009 zkušební provoz svého satelitního digitálního vysílání ve vysokém rozlišení. Řádné HDTV vysílání na satelitu zahájí v roce 2010, kdy nabídne v plném vysokém rozlišení i ZOH Vancouver 2010.

Sdílet

Česká televize se zařazuje mezi přední evropské televize veřejné služby a připravuje vysílání ve vysokém rozlišení. To se bude identifikovat jako ČT HD. Jeho zkušební provoz začne už v pondělí 31. srpna 2009 a do řádného provozu pak vstoupí se začátkem roku 2010.

ČT HD nabídne v první fázi program ČT1 ve vysokém rozlišení – většina pořadů bude převzorkována z SD rozlišení, objeví se ale i několik pořadů v plném HD (například velkolepá hudební soutěž Duety …když hvězdy zpívají). Výhradně v plném vysokém rozlišení začne ČT HD vysílat přenosy ze zimních olympijských her Vancouver 2010. Po jejich skončení bude uvádět pořady dostupné v HD rozlišení vždy ve stejnou dobu, kdy budou ve standardním SD rozlišení vysílány na programech ČT1, ČT2 nebo ČT4. Mezi těmito programy bude ČT HD přepínat. ČT HD tedy nebude samostatným programem, ale společnou distribuční cestou pro vysílání Jedničky, Dvojky a sportovní Čtyřky ve vysokém rozlišení.

ČT HD bude dostupné v rámci digitálního satelitního vysílání z družice Astra na pozici 23,5°E – nejprve z Astry 1E ve standardu DVB-S, na jaře 2010 přejde na novou Astru 3B a zároveň také do modernějšího standardu DVB-S2. Česká televize zvolila pro své HDTV vysílání ze satelitu kódování MPEG-4 a rozlišení 1080i25. V rámci zkušebního provozu lze očekávat i testy vysílání v rozlišení 720p50, případně i v dalších formátech. Vysílání bude kvůli autorským právům samozřejmě kódované, aby byl zajištěn příjem jen na území České republiky – aplikován bude systém CryptoWorks (stejně jako u digitálního satelitního vysílání ČT1, ČT2 a ČT4 z družice Astra 3A).

ČT HD, digitální satelitní HDTV vysílání České televize, nebude zpoplatněno. Bude dostupné s podmíněným přístupem na území České republiky, tedy prostřednictvím přístupové karty – na kartách Skylink i CS Link bude ČT HD v rámci základní nabídky bez registračního poplatku či měsíčního paušálu. Pro příjem ČT HD budou diváci potřebovat také vhodná přijímací zařízení a zobrazovač – satelitní parabolickou anténu s konvertorem (průměr paraboly ideálně 60 cm nebo více), odpovídající satelitní set-top-box (přijímající vysílání na platformě DVB-S2/MPEG4 a osazený buď přímo zabudovaným modulem CryptoWorks nebo univerzálním rozhraním CI pro připojení tohoto modulu) a televizor schopný reprodukovat signál 1080i25, nejlépe samozřejmě s plným rozlišením 1920 × 1080 bodů (tzv. Full HD).

Česká televize zahájila výrobu pořadů v HD rozlišení již v minulých letech a objem postupně navyšuje. Nyní se jedná o desítky pořadů, zejména uměleckých či hudebních, a o tvorbu pro takzvaný Zlatý archiv. Na podzim 2009 ČT připravuje několik přímých přenosů v HD kvalitě. Česká televize již nějakou dobu preferuje HD rozlišení také při akvizici pořadů, jde především o zahraniční dokumentární a přírodopisné snímky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).