Hlavní navigace

ČT investovala do podpory filmů více než 585 milionů korun za pět let

[Tisková zpráva] Česká televize je největším koproducentem české filmové tvorby. V letošním roce plánuje do kin uvést 20 svých koprodukčních premiérových filmů a dokumentů.

Sdílet

Podpora české kinematografie patří k nedílným aktivitám České televize, která za posledních 5 let investovala do vzniku nových českých filmů více než 585 milionů korun a řadí se tak k nejvýznamnějším subjektům, které soustavně spolufinancují a podporují vznik nových českých snímků. Výběru kvalitních filmových děl věnuje Česká televize zásadní pozornost a vstupuje také do projektů, které jsou umělecky, tematicky či formálně výjimečné, a bez její podpory by neměly možnost vzniknout. Finanční prostředky, které Česká televize do filmové tvorby investuje, přispívají k rozšiřování národního kulturního dědictví, jehož součástí jsou i programové fondy ČT.

Česká televize je vnímána především jako filmový koproducent, od roku 2008 však úspěšně působí jako samostatný producent. V uplynulých čtyřech letech uvedla ČT na „stříbrné plátno“ tři své distribuční snímky: Hlídač č. 47 (2008, režie Filip Renč), Muži v říji (2009, režie Robert Sedláček) a Micimutr (2011, režie Vít Karas).

Česká televize pozvala v letech 2008 až 2011 diváky do kin na premiéry 66 filmů a dokumentů, na kterých se významně podílela. Osmnáct z nich bylo debutů. Do výroby koprodukčních filmů vložila ČT v průběhu posledních pěti let (2008–2012) více než 585 milionů Kč finanční podpory a podpory ve formě věcného plnění. Roční finanční vstupy do filmových koprodukcí se v průměru pohybují okolo sta milionů korun finančního a věcného plnění.

V letošním roce plánuje ČT uvést do kin 20 premiérových filmů a dokumentů, koprodukovaných Českou televizí. V současnosti je rozpracováno 18 celovečerních snímků a 9 distribučních dokumentů v koprodukci ČT, jsou to např. snímky 7 dní (r. Jiří Chlumský, Josef Urban), Colette (r. Milan Cieslar) a K moři (r. Karin Babinská) či dokumenty Tmář a jeho rod (r. Karel Vachek), Největší přání 3 (r. Olga Špátová) a Věra Čáslavská – vzlety a pády (r. Olga Sommerová).

Speciální webové stránky www.ceskatele­vize.cz/filmy/ nabízejí informace o koprodukčních filmech a dokumentech České televize, oceněních na festivalech a v zahraničí a jiných významných událostech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).