Hlavní navigace

ČT: Jeden z těch, co přežili – Bohuslav Bubník v cyklu Neznámí hrdinové

[Tisková zpráva] Bohuslav Bubník je už jen jedním z mála dosud žijících pamětníků, kteří byli zatčeni v souvislosti s protinacistickým odbojem za heydrichiády. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 3. 5. 2010 na ČT2 od 20:50 hodin.

Sdílet

Narození Bohuslava Bubníka má s jeho dalšími životními osudy hlubokou souvislost. Na svět přišel jako syn mělnického strojvedoucího v roce 1918, tedy v době, kdy vznikla samostatná Československá republika, která završila staletý sen Čechů a Slováků po vlastním svobodném státě. Není divu, že malý Bohuslav vyrůstal ve vlastenecky smýšlející rodině a už od pěti let chodil do zdejšího Sokola.

Zlom v jeho životě znamenala nacistická okupace. Vlastenecké hodnoty, jimiž žil od dětství, ho přivedly do řad odbojářů. Povolání mu navíc umožňovalo cestovat po celé zemi, což byla nezanedbatelná výhoda. Plnil roli spojky, sháněl informace a zároveň se i podílel na distribuci potravin. Nezbytným jídlem zásoboval také rodinu, která v Praze ukrývala parašutisty z Anglie. Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha se ale rozjela nacistická represivní mašinérie naplno a v její síti skončili také členové sokolské podzemní organizace Jindra. Nezachránil se ani Bohuslav Bubník, který byl zatčen v rodném městě a záhy převezen k výslechům do centrály gestapa v Praze. Z vyšetřovací vazby se vrátili domů jen dva Sokolové, zatímco všichni ostatní byli převezeni do koncentračních táborů. Nakonec potkala odbojáře a jejich rodiny smrt v Mauthausenu.

Ke své staré lásce – sokolskému hnutí – se vrátil Bohuslav Bubník až po roce 1989. S vervou pravého nadšence se aktivně pustil do jeho obnovy. „Pan Bubník se nedávno dožil úžasných 92 let. K nejsilnějším zážitkům při natáčení patřila návštěva Mauthausenu. V očích a ve tváři starého pána se zračilo utrpení, kterým on a jeho kamarádi museli tenkrát projít. A když jsem se ho ptal, zda by do toho šel znovu, jenom souhlasně pokýval hlavou. Patřil totiž k vlastencům prvorepublikového formátu. Tehdy dané slovo muže platilo a nikdo se neptal, co z toho bude mít,“ dodává scénárista a režisér dokumentu Zdeněk Všelicha.

Dramaturg: Jiří Sirotek, kamera: František Okrouhlík, vedoucí výroby: Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Jeden z těch, co přežili 6. 5. 2010 od 11:00 hodin na ČT2 a 9. 5. 2010 od 7:32 hodin na ČT24.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).