Hlavní navigace

ČT navyšuje datový tok satelitního vysílání z družice Astra 3A

[Tisková zpráva] Česká televize rozšiřuje od 1. 8. 2008 datový tok svého vysílání DVB-S z družice Astra 3A, a to z 24 na 30 Mbit/s – zvýší se tak kvalita obrazu i zvuku.

Sdílet

Od pátku 1. srpna 2008 vysílá Česká televize v digitální satelitní distribuci (DVB-S) prostřednictvím družice Astra 3A ve vyšším datovém toku. Bitstream se mění z dosavadních 24 Mbit/s na 30 Mbit/s pro všechny čtyři programy ČT celkem.

Navýšení datového toku o 6 Mbit/s se využívá pro zkvalitnění obrazových složek ČT1, ČT2 i ČT4 SPORT a umožňuje také obohatit zvukové složky jednotlivých programů o moderní technologie.

ČT1 se nadále vysílá s jedním zvukovým kanálem umožňujícím zařadit buď jeden stereofonní zvukový doprovod, duální monofonní zvuk (český dabing a originální verzi), případně jeden zvuk ve formátu Dolby Digital.

Pro ČT2 zůstávají nadále rezervovány dva stereofonní zvukové kanály – jeden pro český a druhý pro originální zvuk.

Navýšením datového toku vysílání DVB-S přes satelit Astra 3A a implementováním nových technologií jakými je Dolby Digital realizuje Česká televize dlouhodobou, racionálně stanovenou strategii v postupném přechodu na HDTV vysílání. Pravidelné, řádné vysílání ve vysokém obrazovém rozlišení (HD) plánuje ČT, stejně jako řada jiných televizí veřejné služby nejen v Evropě, rozvážně na rok 2010 u příležitosti zimních olympijských her ve Vancouveru.