Hlavní navigace

Česká televize opět iniciovala pátrání po originálu státního znaku ČR

[Tisková zpráva] Na ztracený originál státního znaku České republiky upozornila jako první Česká televize v srpnu 2006 v pořadu Reportéři ČT. Ve středu 18. června tuto věc politikům v Poslanecké sněmovně znovu připomněla a vyvolala druhý pokus o jeho nalezení.

Sdílet

Už druhý pokus o nalezení zmizelého originálu státního znaku České republiky zorganizovala Česká televize. Výzva přednesená veřejně 18. června 2008 v Poslanecké sněmovně je součástí natáčení půlhodinového dokumentu o heraldikovi Jiřím Loudovi, jehož originál státního znaku před patnácti lety ze sněmovny záhadně ztratil. Akce v Poslanecké sněmovně měla otestovat, jak hodně si politici originálu státního znaku považují a co jsou ochotni pro nalezení tohoto státního symbolu udělat. Jejich autentické reakce budou moci diváci vidět letos na podzim, kdy bude Česká televize dokument vysílat.

Dokument o Jiřím Loudovi je součástí nového cyklu Vzkaz, ve kterém lidé patřící mezi přirozenou společenskou elitu předávají nám všem svůj pohled na život dnešní společnosti. V pilotním díle věnovaném Ivanu Medkovi a odvysílaném loni v srpnu testovali jeho autoři to, jak budou Pražané reagovat na hlášení v soupravách metra namluvené legendárním zpravodajem Hlasu Ameriky. Celý patnáctidílný cyklus začne Česká televize vysílat letos v září.

„Občas je potřeba vytrhnout společnost z letargie a vyzkoušet ji, co pro ni některé věci znamenají. To, že nedokážeme uhlídat originál státního znaku, je skandální. A chtěli jsme zjistit, jak si takové věci cení politici, kteří naši zemi řídí. Reakce byly zarážející a ve střižně to bude hodně těžké vybírání,“ říká David Macháček, redaktor a spoluautor dokumentu o Ivanu Medkovi a Jiřím Loudovi. „Loni jsme vyzkoušeli, jak lidé přijmou, když jim bude v pražském metru hlásit názvy stanic legendární zpravodaj Hlasu Ameriky Ivan Medek. Teď si svou zkouškou prošli politici. Kdo to bude příště, neprozradíme, ale cyklus nových dokumentů má zatím 15 prvních dílů a tak to není naposled, kdy českou společnost něco vyruší z jejího poklidu."

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).