Hlavní navigace

Česká televize podala trestní oznámení na dva zaměstnance

[Tisková zpráva] Česká televize 13. března 2009 podala na Obvodním ředitelství Policie ČR v Praze 4 trestní oznámení. Dva své bývalé zaměstnance podezírá z trestných činů podvodu a poškození a zneužití záznamu na nosiči informací. Česká televize vyzvala policii, aby provedla veškerá potřebná šetření a opatření, která povedou k odhalení skutečností nasvědčujících tomu, že byly spáchány výše uvedené nebo i další trestné činy.

Sdílet

V rámci interní kontroly bylo zjištěno, že v minulosti docházelo k chybnému vykazování hudebních děl v hlášení použité hudby v pořadech České televize. Na základě této skutečnosti Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA) vyplácí autorům odměny. Při kontrole vyšlo najevo, že chyby ve vykazování hudby se vyskytovaly opakovaně v práci dvou zaměstnanců, kteří v evidenci uváděli jméno autora Charlie E. Greena i v případech, kdy jeho hudba použita nebyla.

Česká televize s oběma zaměstnanci neprodleně ukončila pracovní poměr bez jakýchkoliv finančních náhrad. V tuto chvíli pokračuje kontrola evidence v součinnosti s OSA, která by měla zjistit, zda je ve všech uváděných záznamech autorství oprávněné či nikoliv. Skutečný rozsah škod tak zatím není možné určit.

Na základě smlouvy uzavřené mezi Českou televizí a OSA má televize veřejné služby oprávnění k užití repertoáru autorů, které OSA zastupuje. Za toto hromadné udělení oprávnění se poskytuje (pro zastupované autory) odměna, kterou v současné době platí ČT formou paušální roční částky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).